Kolem České televize je opět pořádně rušno. Kromě toho, že do jejího čela po dvanácti letech nastoupil nový generální ředitel, který má zjevné odhodlání dělat věci trochu jinak a pořádně provětrat tamní zatuchlé kanceláře a studia, je tu ještě faktor oznámeného navýšení koncesionářských poplatků, které se u veřejnosti nesetkalo vůbec s pochopením.
Vyřeší se to snadno
Lidé nerozumí tomu, proč by za Českou televizi v těchto složitých dobách měli platit celých 160 korun měsíčně, což je o pětadvacet korun více než dnes. Mnozí se ale v návaznosti na to ptají, proč by za tento kanál měli vůbec něco platit, když ho třeba vůbec nesledují nebo s ním dokonce nesouhlasí.
V tomto ohledu už se proto chystá petice, která požaduje, aby poplatky za Českou televizi byly pouze dobrovolné. Respektive aby to bylo nastaveno tak, že za ČT budou platit pouze ti, kdo ji reálně sledují, ať už v televizi nebo na internetu. Dle odborníků by se to technicky dalo vyřešit velmi jednoduše. Ostatně, podobně to mají zařízeno prakticky všechny placené služby, jako je například Netflix, Disney nebo Voyo.
Petice vyzývá také k tomu, aby Česká televize přestala být považována za veřejnoprávní médium. Jednak svoji roli neplní a jednak už je to přežitá instituce, která je tímto způsobem pouze zvýhodňována vůči komerčním televizím, které si na svůj provoz musí vydělávat tím, že někoho svým programem skutečně zaujmou, a tak je ochotný ho sledovat.

Zrušení už se chystá
V poslední době přitom zaznívají skutečně hlasité hlasy po zrušení koncesionářských poplatků. Podpořil je i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, podle kterého by se Česká televize klidně mohla rovnou zrušit jako celek.
Čtěte také: V České televizi začala čistka. Nový ředitel úřaduje, Moravec se vzteká, ale už mu nic nepomůže
Ačkoliv by někdo mohl nad peticí mávnout rukou, změny jsou pravděpodobně blíže, než si kdokoliv připouští. Opozice totiž už hlásí, že pakliže zvítězí ve volbách, koncesionářské poplatky skutečně zruší, což by představovalo obrovskou změnu.
Foto: Shutterstock