Zákaz bytů v panelácích na spadnutí. Nesplníte důležitou podmínku a jste doslova nahraní

Bylo otázkou, na jaký důležitý segment majetku spotřebitelů se Evropská unie vrhne poté, co víceméně vyřešila otázku mobility. Dnes už jsou spalovací motory definitivně odepsaný, jejich konec nastavený na rok 2023 a do elektromobility vesele tečou obří dotační prostředky. Tudíž je nasnadě, že se musí začít řešit nějaká další otázka.

Zase jde o ty energie

K neradosti všech majitelů nemovitostí v České republice, ale nejen tam, bohužel padlo rozhodnutí zaměřit se právě na domy. A to nejen takové, které jsou pod veřejnou správou, jako jsou úřady, školy a další, nýbrž na rodinné domy a byty obyčejných lidí.

Možná jste si už mnohokrát říkali, k čemu jsou vlastně všechny ty energetické štítky, které musíte mít, když stavíte nový dům, rekonstruujete starý, případně nějakou tu nemovitost prodáváte. V Česku u starších domů vidíme obvykle ukazatel štítku na té nejhorší možné hodnotě, a nijak dál se to neřeší. Dosud s tím nebyly spojeny žádné problémy, ovšem ze současného pohledu už pouhé zavedení těchto štítků bylo součástí širšího plánu, který teď nabírá konkrétní kontury.

Evropská unie totiž vyžaduje, aby veškeré, a to i soukromé, budovy do roku 2030 splňovaly přinejmenším energetickou třídu E. O tři roky později už potom minimem bude dokonce třída D. Jenže to je problém, protože to velké množství rodinných domů, ale třeba i panelových domů, jednoduše nesplňuje. Ty jsou dnes na obligátním “Géčku”.

Foto: Shutterstock

Je třeba jednat

Není to přitom tak, že si řeknete, rok 2030 je daleko, a teprve až přijde, začnu to řešit. To už by také mohlo být pozdě, jelikož směrnice předpokládá, že k tomuto datu to bude již splněno. Zatím přitom není specifikován následný postup, tedy co se stane, pakliže někdo nařízení nevyhoví. Těžko si však představit, že se nad tím jen mávne rukou.

Čtěte také: Češi si kupovali byty ve velkém. Teď zjišťují, že na splátky nemají. Bude to divoké, bydlení jim seberou

Ačkoliv je nepravděpodobné, že by takový dům byl určen například k demolici, to už by bylo přeci jen příliš, ačkoliv v budoucnu se to také vyloučit nedá, zcela reálně si lze představit, že splnění energetické úrovně bude nutností k tomu, abyste mohli byt pronajmout nebo prodat. A něco z toho bude chtít jednoho dne udělat skoro každý majitel, tudíž už to samo o sobě je velmi silná páka. Energetický štítek bude mít mnohem větší důležitost než dnes, kdy zajímá málokoho. Bez něj jednoduše nebude nemovitost kompletní, a pokud bude nevyhovující, může mít výrazně nižší hodnotu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments