“Žádná jiná vláda nezabíjela jako ta Babišova.” Před volbami se objevil dopis pozůstalých

Pozůstalí po obětech covidu žádají, aby lidé u volebních uren zohlednili tragická selhání Andreje Babiše v době koronavirové epidemie. Ta vedla k více než 30 tisícům oficiálních obětí covidu, ale ve skutečnosti byla nadúmrtnost ještě výrazně vyšší. Lidé totiž umírali na následky covidu i po vyléčení, případně zemřeli dříve, než jim byl proveden test a nebyli tak do statistik zařazeni jako oběti koronaviru. Skutečný počet obětí se odhaduje na 40 až 50 tisíc.

V průběhu let 2020 a 2021 nás potkala pohroma, která drasticky změnila životy nás všech. Epidemie koronaviru nám vzala naše mámy, táty, babičky, dědy, strýce, tety i jiné milované,” stojí v otevřeném dopise pozůstalých, který zpracovalo sdružení Připomínka obětí koronaviru. Dopis může podepsat každý online.

Koronavirus zabíjel všude na světě. Žádná jiná vláda jej ale nenechala zabíjet tolik jako ta Babišova. Země jako Rakousko, Německo, Srbsko či Estonsko mají v přepočtu na obyvatele jen jednu třetinu zemřelých. Pokud by i v našem čele stál někdo schopný, 2 ze 3 současných obětí koronaviru dnes mohly žít.

Pozůstalí tvrdí, že jejich blízcí umírali zbytečně, protože Andrej Babiš nedohlédl na to, aby fungovala chytrá karanténa a nakažení virus dále nešířili. Zároveň nedbal varování odborníků a nezavedl opatření včas. Obviňují premiéra také z toho, že se raději než řešení krize věnoval své předvolební kampani.

My, níže podepsaní pozůstalí, Vás jménem svých drahých zesnulých žádáme, abyste tragická selhání Andreje Babiše vzali do úvahy, až budete stát u volebních uren,” stojí v závěru dopisu. “Některá rozhodnutí jsou nevratná. I v příštích krizích může jít o životy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments