Záhadná aztécká věž z lidksých ostatků. Nechyběly lebky žen a dětí

Máme velmi málo záznamů toho, co se dělo na americkém kontinentu předtím, než tam dorazili první dobyvatelé. Význam řady rituálů, jejichž pozůstatky dnes nacházíme, nám zůstává skrytý. Země však stále vydává svá tajemství – k čemu sloužily věže z lebek?

Děsivé nálezy

Především v Mexiku se stále ještě objevují dávná pohřebiště či místa, kde byly prováděny obřadní rituály, často i s lidskými oběťmi. Jedním z nejděsivějších objevů, na jaké tam člověk může narazit, jsou věže z lidských lebek. Ty archeologové objevují poměrně často i v současné době – například v roce 2020. Desítky až stovky lebek pocházejících z předkolonizačního období a z doby krátce po kolonizaci jsou v těchto stavbách pečlivě vyskládány do tvaru věží.

Když se takový archeologický nález odkryje, jde opravdu o děsivou podívanou: stovky prázdných očí na vás hledí z míst, do nichž byly zazděny.

K čemu věže z lebek sloužily?

Tím si právě nemůžeme být jistí, protože neexistují záznamy z doby, kdy tyto morbidní stavby vznikaly. Dlouho se předpokládalo, že tyto věže měly zastrašit dobyvatele z Evropy, kteří si na americkou půdu brousili zuby. Mohlo však jít také o stavby určené k rituálním účelům nebo na nějaký obřad navazující.

Foto: Shutterstock

Komu patřily lebky nalezené v Mexiku?

Jestliže měly věže z lebek skutečně odstrašit nepřátele, pak se nabízí hypotéza, že lebky patřily právě padlým nepřátelům. Věž postavená z lebek vašich spolubojovníků rozhodně působí dost děsivě na to, abyste si další útok rozmysleli.

Bohužel vysvětlení zřejmě nebude tak jednoduché. Mezi ostatky totiž nejsou jen lebky mužů – tedy bojovníků, ale najdeme tam i lebky ženské či dokonce dětské. Tato skutečnost zase více ukazuje na to, že oběti, z jejichž ostatků byly věže vyskládány, padly za oběť nějakému náboženskému rituálu.

Odpovědi zůstávají i nasále

Samozřejmě mohlo jít přinejmenším v některých případech také o lidi, kteří zesnuli přirozenou smrtí, ale jejich ostatky byly z nějakého důvodu použity ke stavbě takto děsivých staveb. Odpovědi zůstávají jen v rovině teorií, pravdu se bez písemných pramenů dozvíme jen těžko.

Foto: Shutterstock, zdroj: Smithsonianmag, news.artnet

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments