Zametá Babiš stopy? Úřad vlády těsně po volbách objednal drahé skartovačky. Jsou určeny pro tajnou spisovnu

Doslova “Ferrari mezi skartovačkami” si v tomto týdnu objednal Úřad vlády. Jde o dva skartovací stroje v hodnotě 63 028 korun. Smlouva, která se objevila v registru smluv, vyvolala otázky, zda se náhodou úřad na poslední chvíli nesnaží skartovat dokumenty, než nastoupí nová vláda.

Podle vedoucí Úřadu vlády Tünde Barthy šlo však o rutinní nákup. Přeci jen je ale zajímavé, že oba stroje s certifikátem Národního bezpečnostního úřadu míří do tajné spisovny. “Požadavek reaguje na novelizaci předpisů NATO, který stanovuje velikost střihu při skartaci dokumentů,” vysvětlila Bartha pro server Lidovky.cz. Zároveň odmítla, že by byla v plánu nějaká větší skartovací akce.

Datum dodávky je nicméně smluveno na 9. listopad. Shodou okolností pouhý den poté, co se sejde Poslanecká sněmovna a budou s největší pravděpodobností zahájeny kroky mířící k ustavení nové vlády.

Smlouva o objednávce skartovacích strojů pro Úřad vlády. / Foto: Mix24.cz / Registr smluv

Skartovat se podle všeho chystají také na ministerstvu obrany, kde si za tímto účelem pořídili stroje dokonce za 1,8 milionu korun. Objednávka je datována na 6. října, tedy krátce před volbami.

Premiér Andrej Babiš však jakékoliv spiknutí odmítá. “Je to skvělý příběh. Vypadá to, že chceme něco skartovat. Vypadá to divně, ale my nemáme co skartovat.

Byla to přitom právě jeho ministryně, Jaroslava Němcová, která v roce 2018 prohlásila o své předchůdkyni na ministerstvu práce a sociálních věcí Michaele Marksové, že na podlesní chvíli nechala z úřadu odvézt stovku pytlů s dokumenty, které byly určeny ke skartaci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments