Zapomněl zaplatit České televizi poplatek. Ta si to nenechala líbit a tvrdě zaútočila, málem přišel o majetek

Možná jste si někdy říkali, co by se asi tak stalo, kdybyste České televizi, popřípadě i Rozhlasu, nezaplatili měsíční koncesionářský poplatek, který je vyžadován po každém, kdo vlastní televizní přijímač nebo rádio. Většina lidí se překvapivě domnívá, že by se nestalo nic moc, protože tak relativně nízký poplatek, jako je 135 korun, přeci nebude nikdo vymáhat.

Okamžitě trestají

To byste se ovšem hodně pletli. Nejenže zejména Česká televize tvrdě vyžaduje, aby byly poplatky hrazeny s naprostou přesností, ona dokonce může provádět i kontroly a popřípadě vám udělit nemalou pokutu a nařídit doplacení poplatků v případě, že zjistí, že jste se hrazení neoprávněně vyhýbali. Při vymáhání potom neváhá sáhnout ani po těch úplně nejtvrdších prostředcích.

Jak to může dopadnout, se přesvědčil například podnikatel Zdeněk P., který se o svůj příběh s Českou televizí podělil na sociálních sítích. Předně je nutno říct, že nejde o nějakého notorického neplatiče, ba právě naopak. Sám patří k těm, kteří v ČT vidí užitečnou službu a poplatky jí platí rád. Proto ho velmi překvapilo, co se mu přihodilo.

Vše začalo tím, že se rozhodl změnit svou banku a využil přitom nabídku nové banky, která mu měla převést celý účet jedna ku jedné, a to včetně nejrůznějších trvalých plateb a podobně. Takových má přitom dotyčný desítky. Jak už to tak ale bývá, stala se chyba a zrovna trvalý pohyb na účet České televize vypadl.

Shodou okolností žil podnikatel v této době jinde, než na adrese svého trvalého bydliště. Sám připouští, že může být vnímáno jako jeho chyba, že si pravidelně nevybíral poštu. Výzvu k uhrazení poplatků, které se do té doby načetly na přibližně dva tisíce korun, proto našel se zpožděním. Neváhal a vše uhradil. Domníval se, že tím je to celé vyřešeno.

Foto: Česká televize

Děje se to kdekomu

Česká televize však mezitím uvedla do pohybu svůj vymahačský nástroj a vše předala exekutorům, což je opravdu nevybíravé jednání. Zdeněk P. tak obdržel opravdu ostrý a velmi komplikovaný dopis, z nějž nebylo úplně jasné, co má tedy uhradit. Nakonec se sám spojil s vymahačem, který žádal dalších pět tisíc. Dotyčný opět vše zaplatil, aby už měl pokoj.

Opravdu toto jednání nechápu. Vždyť Česká televize měla k dispozici moje telefonní číslo nebo email. Stačilo tedy zavolat a vše se okamžitě vyřešilo,” uvádí podnikatel. “Když jsem se pak do ČT zkoušel dovolat s tím, aby mi dali nový předpis poplatků, nepodařilo se mi to ani na jednom ze dvou čísel.

Čtěte také: Je to tady. České televizi bude platit každý, kdo má mobilní telefon. A poplatek se pořádně zvýší

Mě se stalo to samé. Za půl roku neplacení koncesionářských poplatků, jsem se vyšplhala až na 9000 Kč. Také mě nikdo neinformoval a rovnou exekuce,” uvedla potom v diskuzi paní Simona, přičemž další se k ní přidávali s tím, že ze strany České televize jde o úplně běžnou praxi.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments