Zbytečná smrt 146 zaměstnanců v oděvní továrně. Před požárem nemohli uniknout, zavřeli jim dveře

V New Yorku vypukl 25. března 1911 v oděvní továrně Triangle Shirtwaist požár, který si vyžádal celkem 146 lidských životů. Proč bylo tolik mrtvých a co ve společnosti tato událost odstartovala?

Továrna Triangle Shirtwaist byla místem s otřesnými pracovními podmínkami

Továrna na výrobu oděvů Triangle Shirtwaist v Greenwich Village byla typickým příkladem vykořisťování dělnic. Ty totiž byly nuceny pracovat 12 hodin denně, po dobu sedmi dní v týdnu v naprosto otřesných podmínkách. Továrna se nacházela v horních třech patrech desetiposchoďové budovy. Když v osmém patře vypukl v osudný březnový den roku 1911 požár, který se rychle šířil do dalších pater, bylo předem jasné, že o život přijde zcela zbytečně spousta lidí.

Špatný přístup do horních pater a zavřené dveře

Přístup do pater, kde se nacházely mladé švadleny, které byly převážně italského a židovského původu, nebyl vůbec snadný. Z celkem 4 výtahů, které se v budově nacházely, totiž fungoval jenom jeden a vešlo se do něj pouze 12 osob. Švadleny tak chodily do práce většinou po schodišti, na něhož navazovala dlouhá a úzká chodba. Ta se po jejich příchodu do práce zavírala, aby pracovnice po celou dobu nemohly opustit své místo.

Foto: Shutterstock

Požár budovy si vyžádal celkem 146 obětí

V době vypuknutí požáru v osmém patře se v horních třech patrech budovy nacházelo celkem 600 osob. Některým se podařilo uniknout, ale spousta pracovníků byla zcela odříznuta od možnosti úniku. Přestože se požár podařilo hasičům poměrně brzy dostat pod kontrolu, celkem našlo v domě smrt 146 lidí, z toho 123 žen. Oběti zemřely buď přímo uhořením, pádem z okna nebo udušením. Některé zdroje uvádějí, že oběti bylo dokonce více.

Kdyby budova továrny splňovala bezpečnostní předpisy a poskytovala pracovnicím vhodné pracovní podmínky, nemuselo zbytečně vyhasnout tolik lidských životů. Není proto divu, že tato tragédie ve společnosti vyvolala pozdvižení a demonstrace proti otřesným pracovním podmínkám na sebe nenechaly dlouho čekat.

Foto: Shutterstock, zdroj: History, Trianglememorial

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments