Zdeněk Pohlreich zvažuje, že s restauracemi skončí. Řízená likvidace je lepší než divoký bankrot, radí kolegům

Restauratér Zdeněk Pohlreich patří k nejviditelnějším tvářím svého oboru. Podobně jako ostatní provozovatelé restauračních podniků ho zasáhly vládní opatření, která se ani ve druhé koronavirové vlně restauracím nevyhnuly.

V rychlém sledu jim byla omezena provozní doba nejprve do 22:00, pak do 20:00 a následně byly včerejším rozhodnutím vlády uzavřeny úplně. Řada provozovatelů tak už otevřeně mluví o tom, že své podniky raději zavře na delší dobu nebo nadobro. Propustí personál, a možná se vrátí v lepších časech, což může být třeba za rok nebo i za dva, v závislosti na tom, jak rychle se podaří vyvinout vakcínu a vrátit do tuzemska turisty.

Když nemáte lidi z čeho zaplatit, končíte

Podobně začíná uvažovat také Zdeněk Pohlreich. “Nedá se vyloučit, že skončím. V tuhletu chvíli je to už doopravdy hustý,” řekl v DVTV slavný šéfkuchař, a to ještě předtím, než vláda rozhodla restaurace uzavřít zcela. Jeho pesimistická vyjádření se tak vztahují k omezení provozní doby do osmé večerní. Už to považoval ale za paralyzující.

Nejde o nás nebo o mě. Každý podnikání končí ve chvíli, kdy vám to nevychází a nemáte lidi z čeho zaplatit. Když nefunguje trojčlenka, byznys je mrtvej,” vysvětlil svůj přímočarý pohled na svět, kterým proslul například v pořadu Ano, šéfe.

V rozhovoru pro Lidové noviny majitelům restaurací, kaváren a barů vzkázal, že lepší je jít cestou řízeného konkurzu a likvidace podnikání než divokého bankrotu.

Z vlastních peněz to nikdo nebude dotovat

Pohlreich otevřeně promluvil o tom, co zmiňuje řada lidí. Že přeci podnikatelé musí mít vytvořené polštáře z lepších dob a z nich nyní svůj byznys dotovat. “Polštáře nefungují. Jsou to vaše peníze, ale proč byste je měl dávat jiným lidem,” vysvětlil restauratér na rovinu.

Řešení nevidí ani ve výdejových okénkách a rozvozech, protože k jeho pojetí to nepasuje. Podniky Imperial, Next Door a Divinis jsou do značné míry postaveny na zážitku a špičkových službách, nejen na vynikající gastronomii. “Výdejová okénka nás nespasí. Nechceme dělat s rozvozovýma firmama. Děláme restaurace na slušné úrovni, kde potřebujeme živého hosta, kterému prodáme naše služby,” uvedl Pohlreich.

Řešením jsou peníze z vrtulníku

Co by naopak rád zopakoval, to je pomoc pro lidi v první linii. Na jaře se mu podařilo zorganizovat hojně podporovanou akci, kdy vařil pro složky integrovaného záchranného systému. “Já bych to udělal rád a vůbec by mi to nevadilo. Asi bych to chtěl udělat v jiném formátu než na jaře. Dnes by pomoc potřebovaly hlavně špitály. Straší mě jen ta hrozivá agenda kolem toho.

Starost má také o své zaměstnance, které v současné době jen těžko udrží. Domnívá se, že v oboru nastane masové propouštění. “Zaměstnanci žijí v úplném strachu, od tiskovky k tiskovce,” říká Pohlreich. “Hromada lidí o práci s největší pravděpodobností přijde. Někdo to vidí tak, že o ty lidi by bylo dobré se nějak postarat. Doufám, že to tak bude.

Nabídl také své řešení. “Já bych vsadil na helicopter money a rozdával lidem peníze na občanku na živobytí. Lepší je udělat řešení, který není úplně košer, ale je rychlý a funguje. Jestli nám něco doopravdy chybí, tak je to čas.

Foto: zdenekpohlreich.cz

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *