Zdeněk se posilnil alkoholem a šel vraždit na jistotu. Spis odhaluje detaily tragédie v Bohumíně

Státní zastupitelství zveřejnilo spis, který je součástí návrhu na vzetí do vazby Zdeňka K. (54). Ten 8. srpna spáchal děsivý žhářský útok v jednom z bohumínských činžovních domů. Následkem toho zemřelo celkem 11 lidí a další byli vážně zranění. Jak se teď ukazuje, vraždu měl pachatel dobře naplánovanou.

Nikomu nedal šanci

Státní zástupce Michal Król ve spisu pečlivě vykresluje, jak k tragédii došlo a snaží se doložit, že Zděnek K. nevraždil nějakým omylem, ale naopak velmi promyšleně a na jistotu. “Přijel na uvedenou adresu posilněn alkoholickými nápoji, po uvážení a poté, co si předem opatřil hořlavou látku charakteru benzinu zakoupenou na benzinové čerpací stanici (…), v době konání rodinné oslavy narozenin, započaté kolem 14:00, o které věděl od své manželky (…), ale právě tak o vědomosti většího počtu obyvatel v samotném výškovém bytovém domě, se záměrem založení požáru tyto v daném bytě usmrtit, přijel na uvedenou adresu motorovým vozidlem.

Naplnil si předem dvě PET lahve benzinem a poté, co přistoupil před vstupní dveře bytové jednotky, držíc v ruce takto připravené lahve, zazvonil na zvonek, kdy po otevření vstupních dveří osobou,” popisuje dokument okamžiky těsně před hrozivým činem. “Poté vlil do prostoru připravenou hořlavinu. Po rychlém zabouchnutí dveří jmenovanou vylil zbytek hořlaviny na vstupní dveře a v jejich těsné blízkosti, kdy hořlavina volně vtékala rovněž pod dveřmi do prostoru předsíně bytu.

Chce spáchat sebevraždu

Podle detailní zprávy došlo k okamžitému rozšíření požáru v důsledku rozlitého benzínu, který navíc podnítil vznícení dalších hořlavých látek v bytě. “Ohnisko požáru inicioval u vstupních dveří, kdy osobám v bytě znemožnil únik a případnou záchranu.” Útok byl podle Michala Króla zcela likvidační.

Návrh na vzetí do vazby odůvodnil státní zástupce poukázáním na další hrůzný detail celého činu a sice, že povraždil celou svou rodinu. “Odhlédnout nelze ani od faktu, že obviněný vytýkaným skutkem usmrtil svého syna, vnuka i manželku. K žádnému místu již není citově ani sociálně vázán.

Zdeněk K. měl navíc krátce po zadržení policii vypovědět, že chtěl spáchat sebevraždu. Ale ne jen tak ledajakou. Měl v úmyslu zabít se nárazem v motorovém vozidle. Podle státního zástupce by tak mohl ohrozit další nevinné osoby, což bylo dalším důvodem pro uvalení vazby.

Foto: Freepik / ilustrativní foto

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments