Zeman potají informoval Čínu o tom, jak potrestá Vystrčila za cestu na Tchaj-wan

Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan pořádně rozproudila poněkud stojaté vody česko-čínských vztahů. Jen co letadlo s politikem dosedlo v hlavním městě ostrova, už se čínský ministr zahraničí nechal slyšet, že čin tohoto “bezvýznamného politika pro něj bude mít velké následky”. Veřejností to bylo vnímáno jako přímá hrozba samotnému Vystrčilovi, ale Čína už předtím deklarovala, že se pomstí také České republice jako takové. První vlaštovky už se začaly objevovat, když byla například zrušena objednávka od českého výrobce klavírů Petrof.

Ve hře není mnoho

Velkým zastáncem česko-čínských vztahů, a to zejména těch ekonomických, je přitom prezident republiky Miloš Zeman. Ten už Vystrčilův záměr kritizoval dříve a po jeho cestě svou kritiku ještě prohloubil. Podle něj byla cesta předsedy Senátu klukovinou a také nezodpovědným krokem.

Prezident Zeman se nyní podle všeho snaží zachránit, co se dá, byť to bude mít velmi obtížné. Česko-čínské vztahy jsou po letech nenaplněných slibů zejména z čínské strany na bodě mrazu a z ekonomického hlediska není ve hře takřka nic. Tedy kromě obchodních zájmů několika Zemanových spojenců, mezi něž patří například poradce Martin Nejedlý nebo nejbohatší Čech, Petr Kellner, který má v Číně důležitý byznys s Home Creditem.

Vystrčil byl Zemanem potrestán

Podle zjištění Deníku N tak už v rámci snahy o žehlení vztahů proběhla neoznámená schůzka mezi hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a čínským velvyslancem v Praze. Hrad ji následně na novinářům potvrdil. Podle dostupných informací bylo předmětem schůzky především ujištění nejlidnatější země světa o tom, že Česká republika stále podporuje politiku jedné Číny a Tchaj-wan oficiálně neuznává.

Mynář ale velvyslance také informoval o tom, jak Hrad vzpupného předsedu Senátu potrestá. “Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny,” uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. “Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,” dodal mluvčí s odkazem na Vystrčilův trest. Ten už napříště nebude Zemanem zván na schůzky nejvyšších ústavních činitelů, mezi které však podle Ústavy ČR patří.

Podle dostupných informací jde o Zemanovu sólovou akci, kterou nekonzultoval s premiérem Andrejem Babišem. Ten sice Vystrčilovu cestu také nepodpořil, ale po hlasité čínské kritice nechal předvolat čínského velvyslance, kterému bylo na ministerstvu zahraniční vysvětleno, že takto se se suverénním státem, kterým Česká republika je, nejedná.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments