Zeman se vrací na scénu. Zkušenost říká, že se bude mstít

Je otázkou, nakolik je to opět především divadlem kanceláře prezidenta republiky, ale na první pohled by se mohlo zdát, že se Miloši Zemanovi skutečně daří lépe. Už jen proto, že byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj. Jak ale Ústřední vojenská nemocnice podotýká, není to ani tak proto, že by jeho zdravotní trable byly pryč, jako spíše proto, že se jeho stav podařilo stabilizovat.

V jakém je však Zeman duševním rozpoložení, to je opět velkou otázkou. Kancléř Mynář s mluvčím Ovčáčkem se teď zjevně snaží o to, aby zneplatnili výrok o tom, že prezident není schopen vykonávat svou práci, na základě čehož chtěl Senát aktivovat článek 66 ústavy a zbavit ho jeho pravomocí. Dozvídáme se tak, že Zeman začíná úřadovat. Je ale nejasné, jakou toto úřadování bude mít kvalitu.

Vyjděme však z toho, že je prezidentovi skutečně lépe a že své pravomoci alespoň do určité míry bude schopen vykonávat. V takovém případě padá aktivace článku 66 pod stůl a Miloš Zeman se vrací na scénu jako politický hráč.

Nešlo si přitom nevšimnout, jaký v české politice panuje klid, když není ostřelována z Hradu. Snad i proto teď Česká republika rychlým tempem směřuje k nové vládě, které se z cesty klidil i Andrej Babiš, jenž měl původně od Zemana přislíbeny dva pokusy k sestavení vlády.

Tato idylka se ale může rychle změnit. První tóny v nové písničce už ostatně zazněly. Miloš Zeman se podle slov svého kancléře chce setkat postupně se šéfy všech politických stran. Vzhledem k okolnostem však není jasné, v jakém to bude tempu, ale zjevně ho bude určovat prezidentská kancelář. První průtahy jsou tedy na cestě. Zeman v minulosti také mnohokrát ukázal, že rád mluví do jmen ministrů, a když se mu některý nelíbí, ať už z jakýchkoliv důvodů, prostě si postaví hlavu a nejmenuje ho. Personální politika pětikoalice tak ještě může dostat na frak.

Přestože je Miloš Zeman nemocný a mohlo by se zdát, že teď raději všechno nové vládě odkýve, zkušenost s tímto prezidentem bohužel věští něco trochu jiného. Zeman nenechává jen tak být křivdy, které se mu v jeho očích dějí od druhých. A skutečnost, že ho část politické garnitury, která je navíc úzce propojena s budoucí vládou, chtěla zbavovat pravomocí v době, kdy byl nemohoucí, to bude zcela jistě brát jako velký úkor.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments