Zeman v nemocnici přiznal, že chce složení nové vlády protahovat. Z jeho slov mrazí, může být ještě nebezpečný

Prezidenta Miloše Zemana ani na nemocničním lůžku tváří v tvář jednoznačnému výsledku voleb nepřešla chuť politikařit a rozehrávat nebezpečné hry. Podle všeho se ještě pokusí vstoupit do jednání o složení nové vlády, jakkoliv se to může zdát být nepravděpodobné. Svým krokem si však připravil půdu a Vratislav Mynář to zveřejněním záběrů, na kterých zaznívají slova určená pouze nejbližšímu okolí, prozradil.

Většina lidí se při zveřejnění záběrů Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice soustředila na samotný akt podpisu listiny svolávající novou Poslaneckou sněmovnu, případně na samotný zdravotní stav prezidenta. Poněkud stranou ale zůstalo, co u toho Zeman pronáší za slova. Přestože mohou působit jako neškodné mumlání, ty dvě věty pronesené ve dvou jazycích něvěstí nic dobrého.

Svolání Sněmovny na nejzazší termín,” pronáší Zeman zjevně s úsměvem, když listinu podepisuje. Na tomto místě je třeba připomenout, že v pravomoci prezidenta je svolat Poslaneckou sněmovnu kdykoliv po volbách. Sama se však svolá po třiceti dnech automaticky. Právě na tento termín ji však svolal sám Zeman.

Jenže jeho akt je v takovém případě zbytečný a je možné ho vnímat jako deklaraci toho, že Miloš Zeman chce skládání nové vlády protahovat. Zatím nevíme proč. Nabízí se však několik variant. Předně, aby mohla delší dobu vládnou dosluhující Babišova vláda, případně, aby se ještě otevřel prostor pro vyjednání vlády například mezi Hnutím ANO a ODS.

Viditelně unavený Zeman mezi svými blízkými ještě neopomene prozradit svou strategii. “Znáš německé přísloví Zeit gewonnen, alles gewonnen,” osloví prezident ke všeobecnému pobavení předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka.

Tato slova jsou velmi důležitá. Pomiňme skutečnost, že nejde o německé přísloví, ale pouze o německý překlad slov Niccola Machiavelliho. Znamenají však: “Získej čas, získáš všechno“.

A Zeman teď opravdu čas získat potřebuje, ať už pro sebe, případně svého spojence Andreje Babiše, který se však od prezidenta v poslední době odvrací, protože zřejmě už ani on sám nevěří tomu, že by s touto situací šlo něco dělat. Zemanův výrok jde nicméně velmi dobře dohromady s tím, že chtěl Babiše hned nadvakrát pověřit sestavením vlády, jak premiér už dříve oznámil, což by znamenalo dlouhé měsíce, možná i roky skládání nové vlády.

Ze Zemanových slov nicméně mrazí. Nemocný prezident může ztratit veškeré zábrany a výkonem svých pravomocí může uvrhnout zemi do ústavní krize. Že navíc nešlo jen tak o nějaké plané řeči, dokládá i mluvčí Jiří Ovčáček, který citát svého prezidenta okamžitě umístil na sociální sítě.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
265 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments