Zrušit bezplatné testy v této chvíli mohl jen šílenec. Vojtěch se k tomu hrdě přihlásil. Komentář Tomáše Mrkvičky

Ke zcela nepochopitelnému kroku se uchýlila končící vláda, když se rozhodla zrušit proplácení testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění. Jde přitom o jedno z mála skutečně efektivních opatření, které navíc velmi dobře funguje. Lidé testy využívají a na jejich základě se daří zachytávat případy, které by jinak infekci šířily dále.

Jde pochopitelně o ryze politické rozhodnutí prosazované ministrem Adamem Vojtěchem, které však, obzvlášť v této chvíli, může mít katastrofální dopad. V České republice nezpochybnitelně začíná nová vlna epidemie. Už příští týden můžeme být na skutečně nepříjemných číslech. A přestože to tak teď nevypadá, i ty nemocnice se zase začnou plnit. Ve větší míře neočkovanými, ale jak se ukazuje, zhruba ze třetiny i očkovanými.

V době, kdy bude v České republice naplno zuřit silná epidemie, se chybným krokem připravíme o “oči”, které masivní testování svým způsobem představuje. Vláda navíc zkrátila také platnost testů, což by se dalo pochopit, kdyby naopak navýšila, nikoliv zrušila možnosti bezplatného testování.

A jaká je představa politiků? Zřejmě taková, že tu menší polovinu národa, kterou nepřiměli k očkování “po dobrém”, přinutí nechat si aplikovat vakcínu tím, že jim znemožní testování zdarma. Na někoho to možná platit bude. Ale plošně je to zcela mylná úvaha. Naopak, lidé se na testování, které horko těžko trpěli i tehdy, když bylo zdarma, jednoduše vykašlou a budou se ve společnosti pohybovat zcela nekontrolovatelně.

Každý, kdo dnes chodí do restaurace, divadla, posilovny či kina, asi dobře ví, že testy či očkování se nekontrolují prakticky nikde. Že by se s tím zrovna teď, jako mávnutím kouzelného proutku, začalo, je naprostá utopie.

Tato vláda na závěr svého úřadování ukázala, že je ve věci řešení epidemie covidu skutečně zcela nekompetentní. Nezbývá než doufat, že ta příští bude v tomto ohledu lepší.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments