Nová koalice začala tragicky. Vytváří nová koryta a mstí se SPD. To se již brzy nemusí vyplatit

Euforii po volebním vítězství stran, které se vymezily vůči Andreji Babišovi, pomalu vyprchává s tím, jak se pětice subjektů snaží vytvořit vládu a rozdělit si posty v kabinetu či Poslanecké sněmovně. Nutno říct, že zatím to vznikající pětikoalice nevzala za ten nejsprávnější konec. Trochu to vypadá, že až příliš rychle opustila své vize a pustila se do běžného politického provozu, který však mnohým občanům leze na nervy.

Typickým příkladem je handrkování o posty v Poslanecké sněmovně. Kromě předsednictví v nejrůznějších výborech jde především o to, kdo usedne v čele této klíčové instituce. Tedy o předsedu a místopředsedy. Je už téměř jisté, že předsedkyní PS se stane Markéta Pekarová Adamová. To je ještě v naprostém pořádku.

Horší už ale je, že koalice z nějakého důvodu rozhodla, že nepotřebujeme už tak velkorysých pět místopředsedů Poslanecké sněmovny, ale rovnou šest. Vytvořila tak až příliš jednoduchý terč, do kterého se okamžitě trefila Alena Schillerová, když upozornila, že to státní kasu bude stát další čtyři miliony korun ročně. Tedy 16 milionů korun za celé volební období.

Jistě, v kontextu státního rozpočtu jsou to drobné. Jak jde ale vytvoření nového “koryta” dohromady s tím, že především koalice Spolu deklarovala okamžitou snahu šetřit na státním aparátu a chce ve velkém propouštět státní zaměstnance. Pro vlastní potřebu si tak vytvoří novou pozici a potom vyhodí tisíce úředníků? To opravdu není hodno postupu, kterému se říká “jít příkladem”.

Vznikající koalice se pak z nějakého důvodu rozhodla mstít SPD, tedy straně, která má v Poslanecké sněmovně výrazné zastoupení. Oproti minulému volebnímu období nemá SPD dostat post v čele Sněmovny, a to ani po navýšení počtu místopředsedů. To je zvláštní, když se do dolní komory dostal menší počet stran jako minule.

O straně Tomia Okamury si můžeme myslet, co chceme, ale stále reprezentuje deset procent voličů. Navíc má velmi blízko k těm, jejichž hlas propadl. Zástupci SPD už oznámili, že právě na tyto voliče se chtějí zaměřit. A to, že bude tato strana oficiální mocí ostrakizována, jim jenom pomůže.

Bohužel se zdá, že vznikající koalice prokazuje až překvapivě málo politického citu, který je tak potřebný pro to, aby nejen vyhrála volby, ale navíc se u moci i nějakou dobu udržela. Vždyť Andrej Babiš už čeká na první zaváhání, které na sebe podle všeho nenechá dlouho čekat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
223 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments