Babiš se uvítězil až k prohře. Po krajských volbách mu došlo, že v politice nemá budoucnost

Letošní krajské volby naplno ukázaly ošidnost politiky. Vítězné hnutí ANO je s velkým náskokem vyhrálo a získalo dokonce více míst v krajských zastupitelstvech než před čtyřmi roky, kdy ho mnozí viděli na svém vrcholu. Nenaplnily se tak prognózy nebo spíše přání politických soupeřů, že podpora ANO klesá. Přinejlepším by to šlo označit jako stagnaci.

ANO vyhrálo téměř všude, ale bude rádo za pár hejtmanů

Přesto však premiér Andrej Babiš po spočtení hlasů vystoupil s projevem, který se ani vzdáleně nedal označit za vítězný. Mohl sice konstatovat, že jeho strana získala nejvíc procent, ale těšit ho to nemohlo. Jak ostatně sám řekl, ostatní strany se proti němu spikly. Výsledek je projevem právě oné v úvodu zmíněné ošidnosti politiky. Přestože ANO v drtivé většině krajů skončilo na prvním místě a mělo by tak aspirovat na nějakých deset hejtmanů, nakonec bude rádo, když získá dva nebo tři. Ve zbylých krajích skončí v opozici. Pro zástupce této strany je to o to smutnější, že v mnoha případech jako vítězové ani nedostanou příležitost začít jednání. Ostatní strany se skutečně okamžitě po volbách začaly domlouvat bez nich.

Z povolebního projevu Andreje Babiše bylo jasně cítit, že pochopil bezvýchodnost situace, ve které se ocitl. Jeho hnutí totiž ve skutečnosti poztrácelo statisíce voličů, byť to na výsledku na první pohled není vidět. Když se ale podíváte blíže, najdete tu zcela vyluxované strany ČSSD a KSČM, které oproti volbám před čtyřmi lety poztrácely tři čtvrtiny mandátů. Politologové se shodují, že drtivá většina těchto hlasů putovala k Babišovi, tedy jejich partnerovi ve vládě. ANO jimi vykompenzovalo krvácení na straně od středu doprava, ale připravilo se tak o partnery.

Poslední rok premiérem. A pak?

Zatímco komunisté a sociální demokraté jsou odepsaní definitivně, Babiš si ještě může “užívat” pozici vítěze a stále nejsilnější strany v České republice, ale už s vědomím, že jeho roky ve vrcholné politice jsou s největší pravděpodobností sečteny, tedy pokud nebude chtít působit v opozici.

Za rok se konají parlamentní volby a jedno je jisté: opoziční strany se vůči ANO vymezují ještě více než tomu bylo po volbách v roce 2017, kdy s ním ani tak nechtěli jít do koalice. Při pohledu na stav ČSSD udělali zřejmě dobře. Osud této strany a obecné antipatie vůči premiérovi povedou k tomu, že s ANO do koalice nikdo nepůjde. Snad ještě SPD, pokud by se to Tomiu Okamurovi podařilo dobře zobchodovat, ale to zřejmě stačit nebude.

Andrej Babiš se takzvaně uvítězil k prohře, což je terminus technikus vyjadřující dominantní pozici, která znemožnila efektivní spolupráci s ostatními. Za rok ANO ve volbách s největší pravděpodobností znovu zvítězí, ale vládu již nesestaví. Jedinou reálnou možností pro Babiše, jak pokračovat ve vrcholné politice, je kandidatura do prezidentského úřadu. Tam má díky volebnímu systému velmi reálnou šanci nahradit Miloše Zemana. Na druhou stranu už se několikrát vyjádřil, že taková funkce by mu nebyla příliš po chuti.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments