Češi toho mají plné zuby. Přijdou o 5 dní dovolené, to není správné

Pravdou je, že České republika se nachází ve složité ekonomické situaci a řešit dnes délku dovolené nebo svátky, to tak nějak nezapadá do celkového vývoje, jelikož by to stav věcí zřejmě pouze zhoršilo. Na druhé straně je ale třeba si uvědomit, že lidé tu přicházejí o nemálo volných dnů, na které by za určitých okolností měli mít nárok.

Ztráta volných dnů

Nejde o nic jiného než to, jakým způsobem se řeší situace, kdy svátek připadne na víkendový den. To se bohužel děje pravidelně a v některých letech je to skutečně nepříjemné. Může totiž dojít k tomu, že takto přijdete hned o několik volných dní. V České republice to totiž znamená pouze samá negativa. Když je svátek třeba v sobotu, prostě o něj přijdete a ještě si třeba nenakoupíte v obchodech, protože musí být zavřené. Těží z toho tak maximálně prodavačky, nikdo jiný.

Letos na sobotu připadl třeba svátek Den vzniku samostatného československého státu 28. října. “Když se tohle stane, vždycky mě to hrozně namíchne. Namísto toho, abychom měli prodloužený víkend, tak o den volna přijdeme,” říká paní Hana, která vykonává administrativní činnost v Praze.

Málokdo ale ví, že by tomu tak být nemuselo. Ba právě naopak, v řadě jiných zemí je totiž standardem, že když dojde k podobnému souběhu svátku a víkendového dne, je potřeba volný den přesunout tak, aby o něj lidé nepřišli. Jednoduše tak dojde ke kompenzaci. Ve výše uvedeném příkladu 28. října by se takový volný den přesunul třeba na pátek nebo na pondělí.

Foto: Shutterstock

Jinde se to řeší

Na tuto záležitost dlouhodobě upozorňuje skotský podnikatel Euan Edworthy, který v České republice žije už pětadvacet let. Když například ve Velké Británii připadne svátek na sobotu nebo neděli, všichni zaměstnanci pak mají automaticky nárok na den volna v týdnu, obvykle v pondělí. Stejně tak tomu je třeba v Polsku nebo Belgii.

Řeší se to také v Itálii. Když tam připadne svátek třeba na neděli, dostanou zaměstnanci dodatečný placený den volna, a kdo musel v tento svátek pracovat, ještě navíc zkasíruje proplacené přesčasy.

Čtěte také: Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat výplatu? Mzda by se měla vyplácet primárně v hotovosti

Pokud se přitom podíváme na různá mezinárodní srovnání, zjistíme, že zaměstnanci v České republice pracují mimořádně tvrdě a mají relativně málo volna. Vždyť například v Německu a dalších zemích je standardem šestitýdenní dovolená. Přinejmenším nad touto kompenzací svátků by se tedy mělo vážně uvažovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

11 názorů k článku “Češi toho mají plné zuby. Přijdou o 5 dní dovolené, to není správné

  1. Pokud vím tak to bylo v našem státě vždy tak.A není to a nebyla by dovolená, titulek je jako téměř vždy ve stylu bulváru.

  2. Tak aby bylo jasno. Když je ze zákona zavřeno, musí si prodavač ze zákona daný den nadělat Když už je řeč o jiných zemích, tak bych rád upozornil, že obchody jsou tam zavřené (např. neděle, ale i jindy) bez zákonné úpravy a nemusí se to nadělávat. U nás to platilo taky již od první republiky až do devadesátých let.

    1. Jenže u nás jsou lidi nenažraní a zhýčkaní. Kdyby byly neděle zavřené, tak zřejmě půlka národa pojde hlady. Přece nebudou ke snídani žvejkat včerejší rohlík. A máte pravdu, že zaměstnanci obchodu si ten den, kdy mají volno, musí nadělávat. Takže je jim fuk, jestli svátek je nebo není. A nevidím důvod, proč se zrovna kancelářští nejvíc vztekají. Nemyslím si, že by byli tak sedření, že by museli mít den volna navíc. (Tím myslím tu “chytrou” Hanu, která je v článku zmíněna.)

  3. Přesňě, nikdo už nemluví o tom, že sedm zavřených dnů, musí každý zaměstnanec s nepravidelnou prácovní dobou v obchodech naddělat,takže nevím které prodavače to pomůže jak tady píše p. Redaktor

  4. Tak nevím, když vyjde svátek na víkend, tak pořád o volno o víkendu nepřijdete, pořád máte dva dny volna jako jindy. Nevím co tu melete, že svátek o víkendu Vás připraví o víkendu o volno.

  5. Podle autora článku jsou prodavači podřadnými lidmi? Fakt to na mě fdj působí, podle věty “Těží z toho jediné tdk prodavači, nikoho jiný “. A to vadí? Prodavači jsou taky lidi. Nehledě na to si každý svátek musí nadělávat. Ale to už nikdo nevidí. Ale že je jeden den zavřeno, to už se mnozí můžou zbláznit, co si to prodavači dovolují být ve svátek doma. Ale paní Hanu z Prahy, co celé dny dřepí na zadku v kanclu, to namíchne. Aby se nepos.ala! Té snad může být jedno, jestli si šunky válí v práci nebo doma. Takový bobky mám fakt nejradši

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *