Chtěl jsem rodinu jen postrašit, vypověděl žhář Zdeněk K. Hrozí mu doživotní trest ve vězení

Státní zástupce dnes dopoledně obvinil 54letého Zdeňka K. z vraždy a obecného ohrožení. Za to mu hrozí až dvacet let vězení, ale vyloučen není ani výjimečný trest, kterým je doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Byl to právě tento muž, který v několika minutách způsobil smrt 11 lidí, z nichž tři byly malé děti. Jejich životy vyhasly v sobotu v bytě jednoho z panelových domů v Bohumíně.

Zdeněk K. v současné době pobývá v nemocnici, protože se při svém žhářském útoku měl sám popálit. „Nyní čekám na předložení spisového materiálu a i na podkladě lékařských zpráv bude rozhodnuto o případném podání návrhu na uvalení vazby, což musí být učiněno dnes,“ uvedl státní zástupce Michal Król.

Čtěte také: Něco uhořelo, něco vyskákalo z oken. Vlastenecké noviny nechutným způsobem porušují zákon

Postrašit likvidačním útokem

Ten také poodhalil, jak k samotnému útoku došlo. “Z dosud získaných informací vyplývá, že přímo v bytě nebyl. Jedna z poškozených osob otevřela, aniž věděla, kdo za dveřmi stojí. On toho měl využít, část hořlaviny vylil do bytu a po zavření dveří zbytek hořlaviny vylil na ně a zapálil.” Dosud se přitom mělo za to, že se v bytě pohyboval a mohl hořlavinu rozlít na více místech. Požár se totiž šířil velmi rychle, což vzbuzovalo podezření na použití akcelerátorů hoření.

Zdeněk K. už podle všeho s vyšetřovateli komunikoval. Na místě se měl k činu doznat, což potvrdili očití svědkové, kteří ho s jeho konáním konfrontovali. Podle státního zástupce pak muž řekl, že obyvatele bytu chtěl pouze postrašit. Způsob útoku tomu ale příliš neodpovídal.

Čtěte také: Alkohol pil jako sodovku. Jak se Zdeněk K. pomstil své exmanželce a přitom usmrtil 11 lidí

Je velmi pravděpodobné, že motivem hrůzného činu byly rodinné neshody, zejména pak pachatele a jeho exmanželky, která v bytě pobývala. Spolu s ní zde uhořel také pachatelův syn, vnuk a snacha. Vedle 11 obětí bylo dalších 10 lidí zraněno, z toho dva vážně. “Stav pacientů se nezměnil. Dva jsou umístěni na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci,“ uvedla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová. Mezi zraněnými jsou rovněž dva hasiči, z nichž jeden se nadýchal zplodin a druhý měl lehčí popáleniny na krku.

Foto: Freepik / ilustrativní obrázek

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments