Zásah hasičů v Bohumíně pod palbou kritiky. Nemohli za boha vyndat žebřík, popisují svědci

Nebývá zvykem, aby veřejnost po nějaké tragédii kritizovala práci složek integrovaného záchranného systému. Naopak většinou si lidé práce hasičů, policistů nebo záchranářů vysoce cení a dávají jim najevo svůj vděk. Často se objeví informace o tom, že iniciativa odvážných jednotlivců zachránila životy a následně dochází k ocenění dotyčných hrdinů.

Pochybnosti vyšetří komise

Už teď je ale jasné, že v případě tragického požáru v Bohumíně tomu bude jinak. Nejenže nikdo práci zasahujících hasičů nechválí, ale navíc se už krátce po uhašení požáru ocitli pod palbou kritiky za to, že zásah nezvládli zdaleka optimálně. Do médií promluvilo několik svědků hasičského zásahu, podle kterých byly jeho jednotlivé kroky velmi pomalé. Mezi řádky se pak dá vyčíst náznak obvinění, že při rychlejším zásahu by snad alespoň některá z 11 obětí mohla přežít. Jisté pochybnosti ostatně přiznalo i generální ředitelství hasičského záchranného sboru tím, že nařídilo zřídit speciální komisi, která zásah zhodnotí.

Jedním z těch, kdo se do práce hasičů zostra pustil, je osmadvacetiletý svědek celé události, Adrian Šipka. Ten shodou okolností sám působil jako dobrovolný hasič. “My bychom byli nahoře rychleji,” řekl rezolutně pro týdeník 5plus2.

Šipka si po návštěvě své matky a babičky, které žijí v zasaženém domě, všiml na parkovišti lehkého dýmu. “To tu ještě lítalo jen pár dětí a nikdo nic nevěděl. Řekl jsem matce, ať volá hasiče. Krátce na to jsem slyšel volat lidi o pomoc z balkonu,” popisuje.

Šipka práci hasičů kritizuje zcela jednoznačně a odmítá, že by čas vzhledem k závažnosti situace vnímal jinak. “Mamka to má změřené. Když jsem viděl v televizi, jak říkají, že dorazili během pár minut, tak jsem se akorát naštval.

Čtěte také: Alkohol pil jako sodovku. Jak se Zdeněk K. pomstil své exmanželce a přitom usmrtil 11 lidí

Problém se žebříkem i plachtou

Největší pochybení spatřuje v tom, že se nepodařilo včas nafouknout plachtu, která by mohla zachytit lidi zoufale vyskakující z balkonu. “Oni nenafukovali tu plachtu hned po příjezdu, ale až tam už byli mrtví lidi.

Není jediným, kdo z očitých svědků práci hasičů kritizuje. “Přijely tři jednotky. Nemohli za boha vyndat žebřík, nic. Lidi už po nich křičeli. Hlavně můj syn. Začal být i sprostý, protože půl hodina uběhla a nic se nedělo. Nemohli vyndat žebřík, napojit hadice. Pobíhali tu. Vždycky jsem stála při policii a hasičích a tentokrát mě zklamalo, že to tak dopadlo,” uvedla pro média Karin Šípková.

Ředitel moravskoslezských hasičů však takovou kritiku odmítá. “Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě,” uvedl Vladimír Vlček. Nicméně připouští, že plachtu se včas roztáhnout nepodařilo, protože hasiči viděli prioritu jinde. “Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat.

Přestože se zástupci hasičů k detailům požáru až do vyšetření nechtějí příliš vyjadřovat, z jejich reakcí se dá vyčíst především to, že požár postupoval extrémně rychle a byla odříznuta jediná úniková cesta v podobě vchodových dveří politých benzinem, a tak byl zásah nesmírně složitý.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments