Další významný dodavatel elektřiny a plynu se hroutí. Nabízí “výhodné ceny”, ale pokud na ně přistoupíte, nedoplatíte se

Situace na trhu s elektřinou a plynem se dále komplikuje. Stále rostoucí ceny působí problémy dalším dodavatelům, kterým vážně hrozí osud dnes již nechvalně proslulé Bohemia Energy a dalších firem, které nedokázaly dostát svým závazkům vůči klientům. Ty tak poslaly na trh, který je vyšponován doslova na maximum. Stovky tisíc domácností teď hledají alespoň trochu přívětivé ceny, ovšem prakticky není šance, jak jich dosáhnout.

Prezentují to jako výhodu, která však vyjde velmi draho

V tento moment se do potíží dostali také desítky tisíc klientů společnosti Armex Energy. Ta se po vzoru již zmíněné Bohemia Energy snaží své zákazníky převést na jiný tarif, než jaký mají uzavřený a který jim zaručuje zafixované ceny, tedy klidné projití tímto náročným obdobím. Podle Armex Energy jsou však tyto ceny neudržitelné, a tak je musí změnit.

Zajímavé na tom je, že celou záležitost prodává tak, jakoby mělo jít o výhodné řešení pro zákazníky. “Od Armex Energy mi přišel dopis, že už nemohou plnit dodávky elektřiny a plynu podle podmínek, které jsme měli domluvené a které mi zaručovaly stejnou cenu i v příštím roce. Nabídli mi přechod na aktuální velkoobchodní ceny,” řekl pro Mix24.cz dlouholetý zákazník Armexu Pavel Dvořák.

Ve skutečnosti to ale nic výhodného pro klienty neznamená. Dosud platili standardní částky a jakmile by přešli na takzvané spotové ceny, tedy ty, které jsou aktuálně na burze, bylo by to v tuto chvíli mnohonásobné navýšení za obě komodity. Pavel Dvořák si spočítal, že namísto dosavadních 6 tisíc korun, které měsíčně ve svém zatepleném rodinném domě platí za elektřinu a plyn, by hradil více než 20 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Osud dodavatele je velmi nejistý

Armex Energy to přitom podává tak, že jde o výhodné řešení, protože přeci není možné, aby ceny elektřiny a plynu zase neklesly. V takovém případě z toho klienti mají začít okamžitě těžit, protože i jim rychle ceny klesnou.

Energetický regulační úřad však již před takovými nabídkami opakovaně varoval, protože pohyby cen energií na burze jsou nevyzpytatelné. Zkušenost z posledních týdnů ukázala, že skutečně mohou růst až do nebe. Není tedy vyloučeno, že už tak vysoké ceny budou ještě vyšší. Obzvlášť, když teď z Ruska přestal plynovodem Jamal z nejasných důvodů proudit plyn.

Čtěte také: Desítkám tisíc domácností hrozí odpojení od elektřiny a plynu, říká ekonom. Hlavně zaplaťte ty šílené zálohy, radí

Společnost Armex Energy na tom podle všeho není dobře a není vyloučeno, že jí čeká podobný osud jako Bohemia Energy. Také ona se nejprve pokusila zákazníky vyvázat z fixací. Teprve, když se to nepovedlo, raději své fungování položila. Navíc, dceřiná společnost Armexu, Kolibřík energie, již skončila v polovině října.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments