Do Česka přišlo naprosto otřesné ovoce. Je všude. Hlavně ho nejezte, jinak dopadnete hodně špatně

Česká republika se aktuálně potýká s velkým problémem v podobě mimořádně nekvalitních potravin, které nám sem posílají nejrůznější vykutálení dodavatelé. Tuzemské obchodní řetězce od nich přitom ochotně berou, jelikož je to levné a dá se to prodávat draze, než to někde rupne a na něco se přijde. Nějaké renomé ale řetězce příliš netrápí, jelikož dobře vědí, že takto se chovají všichni a český zákazník tedy nemá alternativu, tedy pokud nechce cestovat stovky kilometrů, aby si nakoupil někde v Německu či Polsku.

Všechno nekvalitní

Kromě klasicky vyráběných potravin k nám bohužel proudí i nekvalitní ovoce a zelenina. Již dříve se ukázalo, že obchodní řetězce raději objednají cibuli z Nového Zélandu, než aby koupili kvalitní českou, která je o pár haléřů dražší. Nějak tak zřejmě dochází k patáliím, které se potom podaří odhalit Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která v poslední době úřaduje ve velkém stylu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila vysoký obsah pesticidů v broskvích původem z Řecka, které naši inspektoři úředně odebrali v maloobchodní prodejně potravin Albert,” uvedla inspekce ve svém hlášení s tím, že konkrétní pobočka se nacházela ve Vysokém Mýtě.

Toto ovšem není pochybení konkrétního obchodu, nýbrž dodavatele, a tak je vysoce pravděpodobné, že podobnou nálož pesticidů budou obsahovat všechny dovezené broskve a je otázkou, zda by se kontroloři neměli podívat i na další ovoce od tohoto dodavatele.

Foto: Potraviny na pranýři

Tohle musí skončit

Laboratorní rozbor Státní zemědělské a potravinářské inspekce jednoznačně potvrdil, že množství pesticidu chlorpyrifos třikrát překročilo povolenou hranici, což už je opravdu znepokojivé množství.

Čtěte také: Okamžitě vyhoďte tohle maso z velkého českého řetězce. Kdo ho sní, skončí hodně špatně

Je skutečně neuvěřitelné, co si zde obchodní řetězce dovolí prodávat. S hlášeními SZPI se opět roztrhl pytel a nejde o žádné bagatelní prohřešky, nýbrž záležitosti, které by někde jinde byly zcela nepochopitelné a všichni by dělali všechno proto, aby se neopakovaly. Zde se nad tím obvykle jen mávne rukou a jede se dál ve starých kolejích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Do Česka přišlo naprosto otřesné ovoce. Je všude. Hlavně ho nejezte, jinak dopadnete hodně špatně

  1. Nyní je v obchodních řetězcįch velký výběr všeho , ale v poslední době na úkor zdraví spotřebitelů. Mám dojem, że do Česka jde všechen ” šunt ” co nikde jinde nechtějí. A stát je klidný.
    Nebylo lepší, když jsme jedli české hovězí, vepřovè, kuřecí, česká vejce, ovoce atd. ? Teď musíme jíst i kuřecí se salmonelou. Hrozná doba.

    1. Však jsme popelnicí v Evropě a za špatné a nekvalitní výrobky se tady nikomu nic nestane.Proc nedostanou takovou pokutu, že si to příště rozmyslí.Tady jsme asi na ně kratci.

  2. No ještě že to nemám daleko do Polska v Česku už dva roky nenakupuji a dokud bude u vesla tato škodlivá vláda, tak to nemám ani v úmyslu podporovat Fialu a ostatní zloděje

  3. Pořád dokolečka. Dejte řetězcům flastr ve stovkách milionů za každý prohřešek (z toho by se tak rychle neoklepaly) a bude na důchody i na Ukrajinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *