Do Česka se opět dostalo silně napadené maso z Ukrajiny. Na tuny ho prodával velký obchodní řetězec

Tady už přestává veškerá legrace. České obchodní řetězce podle všeho nedbají varování Agrární komory nebo ministerstva zemědělství a neustále k nám vozí sice mimořádně levné, ale podle všeho také velmi nekvalitní maso z Ukrajiny. Jde zejména o kuřecí, přičemž čeští zemědělci již poukazovali na skutečnost, že by se to mohlo opravdu šeredně nevyplatit, a to hned z několika důvodů.

Není to zdaleka poprvé

Tím prvním je skutečnost, že tamní chovy nemusí plnit tak přísné podmínky, které jsou standardem v Evropské unii. A když už je alespoň na oko deklarují, potom se nad jejich dodržováním nezřídka zamhouří obě oči. Všichni chtějí pochopitelně dobře obchodovat, přičemž z hlediska českých řetězců to znamená hlavně levně nakoupit a draze prodat zákazníkovi. Přesně to se děje u tohoto kuřecího masa.

Je tomu přitom teprve pár dnů, co se provalilo, že obchodní řetězec Tesco prodával kuřecí prsní řízky prolezlé salmonelou. To samé se teď stalo také dalšímu řetězci, kterým je Penny Market. Také on podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce prodával prsní řízky s tímto závažným problémem. A také v tomto případě je dodavatelem společnost We Trade s.r.o., která nechala zboží zabalit na Slovensku.

Bohužel i v tomto případě se na celou věc přišlo až s odstupem. Kuřecí prsní řízky z Penny Marketu se měly spotřebovat do 11. srpna 2023. Teď už je o měsíc později, a tak je v prodejní síti nenajdeme. Co se s nimi stalo? Bohužel se všechny prodaly a pravděpodobně i zkonzumovaly. Pokud byste náhodou měli maso zamražené, raději se ho zbavte, protože je stále nebezpečné.

Foto: Potraviny na pranýři

Zásah už je nutný

Notifikaci o zjištění nevyhovující potraviny SZPI vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny (RASFF),” uvedla inspekce ve své zprávě, což značí, že jde o případ nejvyšší závažnosti. “Potravina byla odebrána v rámci plánované mimořádné mikrobiologické kontroly SZPI.

Samotná Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje, že v krátké době jde již o třetí obdobný případ, kdy se do České republiky dostalo silně kontaminované maso z Ukrajiny. Ačkoliv není na ní, aby rozhodovala, co se s tím má dělat, je to očividně nasnadě. Obchodní řetězce by si měly dát minimálně velký pozor na to, co a od koho objednávají. Je také nutné zpřísnit kontroly a navýšit udělované pokuty. Pouze tak docílíme toho, aby se českému zákazníkovi neprodávaly mimořádně nekvalitní a ještě k tomu nebezpečné potraviny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments