Fialova vláda vypadá, že se jí ani moc vládnout nechce. Naděje na změnu dostává ránu

Politici pěti stran, které budou s největší pravděpodobností tvořit novou vládní koalici, nepůsobí zrovna hladově. Dalo se přitom očekávat, že poté, co tuto zemi osm let fakticky ovládal Andrej Babiš, se budou moci přetrhnout v tom, aby realizovali svou vizi politiky. Opak je ale pravdou. Dosud ze všech nejvíce je vidět Babiš coby poražený v těchto volbách. Jistě, je to dosluhující premiér, na druhou stranu vůbec nepůsobí dojmem poraženého, ba právě naopak – vytváří pocit člověka, který má chuť jít do dalších bitev.

Naopak představitelé pětikoalice, zejména pak budoucí premiér Petr Fiala, vypadají, jakoby byli stále v opozici. Cokoliv končící vláda udělá, ať už v otázce covidu nebo energetické krize, je podle představitelů nové vlády špatně. Jak by to ale udělali oni? Recept se veřejnost v drtivé většině případů nedozví. Prý uvidíme, až se chopí ministerstev. Pak si udělají analýzy a podniknou náležité kroky. Jenže přinejmenším dvě zmíněné situace vyžadují okamžitá řešení. Tady je zkrátka už nutné představit plán.

Babiš přitom nové vládě nabízí určitou formu přechodové fáze a podíl na rozhodnutí končící vlády. Například budoucímu ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi nabídl premiér dokonce možnost, aby usedl do křesla Adama Vojtěcha ještě předtím, než se nová vláda ustaví. Případně, aby se účastnil jednání vlády o protiepidemických opatřeních. Válek vše odmítl a raději vládu ostřeluje z pohodlné pozice opozičníka. Padají z něj však takové věci, jakoby si neuvědomoval, že se úřadu již brzy bude muset chopit sám a ukázat, co umí.

Stále více se ukazuje, že koalice vůbec nebyly připravené na takový výsledek voleb. Průzkumy v poslední době spíše naznačovaly to, že Babiš nějakým způsobem vládu sestavit dokáže. Prvním překvapením tedy byla pohodlná většina, kterou nová vláda bude mít.

Druhým překvapením je potom chování Andreje Babiše po volbách. Kdyby chtěl, prezident by mu dal dva pokusy k sestavení vlády. Premiér to ale odmítl a prohlásil, že nové vládě nebude stát v cestě. To opět Petr Fiala a spol. nečekali. Bylo téměř jisté, že Babiš dostane přinejmenším jeden pokus, což znamená další průtahy o měsíce, kdy by ale zároveň vznikající vláda měla čas dát dohromady nějaký program.

Za jiných okolností by bylo předmětem kritiky i to, že prezident Miloš Zeman svolal novou Poslaneckou sněmovnu až na nejzazší možný termín a netajil se tím, že chce vše schválně protahovat. Žádný politik budoucí koalice se vůči tomu ale neohradil. Je vidět, že i oni potřebují čas.

Češi si budou muset zvyknout na to, že dostanou vládu, která bude o poznání méně dynamická a akční než ansámbl Andreje Babiše. Určité uklidnění hektické politiky je jistě dobrou zprávou, na druhou stranu ale vláda nesmí působit bezradně a plechově, což se teď bohužel děje, jakkoliv ještě nebyla oficiálně složena.

Foto: ODS

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
276 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments