Jak Bohemia Energy a další vykukové doslova sejmuli Čechy. Dopady budou katastrofální

V nejhorší možné době končí v České republice jedna společnost dodávající elektřinu a plyn za druhou. Zatímco většina z nich má tisíce až nižší desetitisíce zákazníků, kolaps potkal i jednoho z největších dodavatelů, kterým je Bohemia Energy. Ta prodávala energie stovkám tisíc domácností, které se náhle ocitly bez řádného poskytovatele a skončily u dodavatelů poslední instance (DPI).

Mohli to čekat, řekne se

Jenže to nejsou žádné dobročinné instituce, ba právě naopak. Funkci DPI plní ze zákona a nechávají si za ni náležitě zaplatit. Dosud přitom nikdy nebyli v takové míře potřeba. Od liberalizace trhu s energiemi je to poprvé, kdy nastal obdobně velký kolaps. A nutno říct, že pověst alternativních poskytovatelů elektřiny a plynu dostala náležitě na frak. Je vůbec otázkou, zda se z toho trh v příštích letech vůbec zvládne otřepat. Dnes je možné od zklamaných klientů nejčastěji možné slyšet věty, že “zalezou k ČEZu nebo Innogy a už tam zůstanou”.

Dnes kdekdo říká, že si za to klienti Bohemia Energy a dalších alternativců vlastně mohou sami. Vždyť jim na základě nízkých cen muselo být jasné, že podstupují riziko. A teď jen sklízí plody své neprozřetelné volby. Ano, z jednoho úhlu pohledu to tak může vypadat. Ovšem pro obyčejné lidi, kteří se o dění na energetickém trhu příliš nezajímají, jde o skutečně velmi tvrdou lekci, kterou si pochopitelně zaplatí. Jak se ukazuje, dodavatelé poslední instance své “nové zákazníky” nijak nešetří a pálí do nich brutální ceny. Čtěte více: Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Foto: Shutterstock

Agresivní miliardář přivedl statisíce lidí na buben

Situaci je však možné vidět i trochu jinak. Občané si ze svých daní platí Energetický regulační úřad, který by měl společnosti působící na trhu kontrolovat. A nutno říct, že zrovna u Bohemia Energy svítily kontrolky od samého počátku fungování této firmy. Týkalo se to zejména agresivních obchodních praktik, ovšem pokud by si kontroloři posvítili už dříve na způsob nákupu energií touto firmou, možná by zjistili, že se její management chová jako hazardní hráč, který si jako rukojmí bere stovky tisíc svých klientů. Miliardář Jiří Písařík prodával lidem elektřinu a plyn, které neměl nasmlouvané, a vždy se snažil nakoupit ve chvíli, kdy byly ceny nejníže, aby měl co nejvyšší zisk. Dlouho to vycházelo, ale když to poprvé opravdu šeredně nevyšlo, své klienty bez milosti obětoval.

Až milion českých domácností teď musí shánět nového dodavatele energií a zjišťují, že už budou platit zcela jiné ceny, než na jaké byli zvyklí. Jde přitom o značné rozdíly a například domácnosti v rodinném domku se mohou roční náklady na energie zvednout klidně o 70 tisíc korun, v některých případech ještě více. A to v době, která už je i tak protkaná zvyšujícími se cenami na všech frontách.

Čtěte také: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Toto je skutečná tragédie, která snese srovnání s živelní katastrofou. Fyzicky sice nebylo nic zničeno, ale obrovské množství lidí teď prostě neví, z čeho bude platit tak zásadní a nezbytné služby. Stát jistě nějakým způsobem pomůže, ale těžko si představit, že to bude stoprocentní.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments