Zrodil se nový Andrej Babiš. A vláda s ním bude mít problém

Andrej Babiš znovu potvrzuje, že je dokonalým politickým chameleonem. Pokud pomineme byznysovou stránku věci, neřídí se končící premiér žádnou ideologií a vzývá obyčejný selský rozum. U něj je ale pochopitelně velkou otázkou, k čemu ho vztáhnete. Může být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Babiš už několikrát ukázalo, že řídit se selským rozumem, který je obvykle postaven na zkušenostech minulých, není vždy tím nejlepším řešením.

Na druhé straně však selský rozum umožňuje významnou názorovou flexibilitu. Vždy se dá najít spousta argumentů, proč udělat něco v daném čase. Andrej Babiš přitom svůj rozum nevyužívá ani tak pro blaho země, jako spíše pro to, aby se v jejím čele udržel co možná nejdéle. To se mu dlouhou dobu dařilo, teď však přeci jen narazil, byť to bylo docela těsné, jakkoliv většina 108 poslanců pro budoucí vládu na první pohled ukazuje něco jiného. Stačilo však, aby se do Poslanecké sněmovny dostala další strana a vše mohlo být jinak.

Babiš ale dobře ví, že tohle už nezmění. Ačkoliv dopředu avizoval odchod z politiky v případě prohry, nakonec usoudil, že jeho karty jsou až příliš dobré na to, aby do toho takříkajíc hodil vidle a definitivně se odporoučel. Premiér má stále obrovskou podporu svých voličů, jeho strana je jednotlivě zdaleka nejsilnější.

A tak Andrej Babiš rozehrál novou hru, jejímž cílem je pochopitelně návrat k moci. K tomu ale přeci jen bude potřeba nová maska. V posledních dnech tak můžeme vidět nového Babiše. Najednou je klidnější a vysmátý, ale zároveň konsenzuální a státnický. Nové vládě nehází klacky pod nohy, naopak nabízí nataženou ruku a hladký přechod moci. Bohužel, vznikající koalice to nepochopila a do Babiše stále kope. Lidé však vědí, že premiér končí a nechápou, proč je vznikající vláda tak agresivní. Svým způsobem to je od premiéra mistrovský tah, protože vláda Petra Fialy ztrácí body, a to ještě ani nevznikla.

Babiš také dobře ví, v jaké situaci se Česká republika nachází. Ačkoliv v projevu k 28. říjnu opět hlásal, že se máme nejlépe v historii, je mu pochopitelně jasné, že zemi nepředává vůbec v dobré kondici. Zatímco on po většinu svého vládnutí těžil z kontinuálního růstu, nová vláda se bude potýkat nejen s covidem, ale i s obrovskými ekonomickými dopady a krizí na mnoha frontách.

Premiér už získal v politice tolik zkušeností, že si je vědom toho, jak obtížné bude provést zemi tímto obdobím v koalici pěti stran. Dobře ví, že pokud si počká, je velká šance, že se k moci již brzy vrátí, například v koalici s ODS, o které se před volbami tolik mluvilo.

Tomu však bude pochopitelně předcházet náležité okopávání kotníků nové vlády. Babiš to ale bude dělat chytře. Bude nabízet pomoc, bude působit moudře, uplatní svůj selský rozum a pokusí se vmanévrovat vládu do pasti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
140 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments