Hrajeme ruskou ruletu, říkají lékaři a sestry. Obětí z řad zdravotníků rychle přibývá

V minulých dnech obletěl Českou republiku případ 39leté zdravotní sestry, která prohrála boj s nemocí Covid-19 a po níž zůstala sedmiletá dcera Anetka. “Ve věku 39 let zemřela ve své ‚vlastní‘ nemocnici po nerovném boji s nemocí covid-19 jedna z nás. Dlouholetá zaměstnankyně Nemocnice Jihlava, zdravotní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Kateřina Šestáková,oznámila jihlavská nemocnice.

Imunita je na hraně

Nejde však zdaleka o ojedinělý případ. Kateřina Šestáková se rychle stala symbolem pro všechny zdravotníky, kteří v boji s koronavirovou epidemií položili život. Její kolegové uchopili medializovaný případ a rozhodli se poukázat na to, jak zrádný koronavirus skutečně je. Sposuta lidí se totiž stále domnívá, že je nemůže ohrozit, protože jsou mladí a zdraví. Jenže to byla Kateřina Šestáková také.

Nikdo si nemůže být jistý, jak u něj nemoc proběhne. Manžel měl lehký průběh, já jsem nebyla schopna vstát z postele a bolestí jsem myslela, že se mi rozskočí hlava,” uvedla podle idnes.cz další ze zdravotních sester, která se nemocí nakazila před třemi týdny. “Naše imunita je na hraně a stále jedeme na plný plyn a hrajeme ruskou ruletu,” poukázala další sestra.

Zdravotníci umírají mimo rizikové skupiny

Rovněž prezident České lékařské komory Milan Kubek zdůrazňuje, že Covid-19 je velmi závažným onemocněním, na které je možné velmi rychle zemřít. Zdaleka nezabíjí pouze staré a nemocné, jak se bohužel mnozí domnívají.

Covidem se celkem nakazilo 13 800 zdravotníků, z toho více než 2350 lékařů a 6610 zdravotních sester. Zaznamenáno je přitom 22 úmrtí z jejich řad, pravděpodobně jich ale bude ještě více. Nejvíce jich přitom přibylo v posledních týdnech a v drtivé většině případů nespadali do tradičních rizikových skupin.

Oběti z řad zdravotníků minulý týden rozšířila také oblíbená brněnská pediatrička Yveta Tomanová, které bylo 59 let a rovněž tak ještě nepatřila do rizikové skupiny z hlediska stáří. nad její smrtí smutní rodiče jejích pacientů i samotné děti, ke kterým měla vždy velmi lidský přístup. Navíc hrozí, že kvůli této lidské ztrátě zcela zanikne dětská ambulance.

Foto: Freepik


Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments