Kdo vystřídá Zemana? Jeden kandidát to myslí opravdu vážně, udělal důležitý krok

Prezidentské volby v roce 2023 se mohou zdát být ještě velmi vzdálené. Ale už teď se rozjela hra o to, kdo na Pražském hradě vystřídá Miloše Zemana, který už nemůže kandidovat. Existuje ale také možnost, že k volbám dojde ještě dříve. Část senátorů se totiž pokouší Zemana odvolat z důvodu jeho údajné neschopnosti prezidentský úřad vykonávat. Kdo to tedy s kandidaturou myslí vážně, musí být připraven.

Jedním z nejžhavějších kandidátů na křeslo prezidenta je přitom generál Petr Pavel. Ten svůj záměr stanout v čele státu oznámil už krátce po druhé volbě Miloše Zemana prezidentem, kdy byla část země silně rozčarovaná z toho, že se nepodařilo na Hradě dosáhnout změny.

Bývalá náčelník generálního štábu Pavel proto už dal dohromady iniciativu Spolu silnější. V jejím rámci se snaží získat podporu veřejně známých osobností, s nimiž také debatuje o tom, jak by se Česká republika dala posunout vpřed.

Petr Pavel teď ale udělal další velmi důležitý krok, který ho v rámci klání o prezidentský úřad může posunout vpřed. Jak uvedl server Seznam Zprávy, najal totiž poradce pro volební kampaně Michala Repu. Jméno tohoto Slováka není široce známé. Zkušení pozorovatelé ale vědí, že jde o člověka, který do značné míry řídil cestu Zuzany Čaputové do funkce prezidentky Slovenské republiky. Právě on byl hlavním stratégem její kampaně. A jak známo, Čaputová v počátku neměla mnoho šancí. Jenže pak její podpora vystřelila.

Právě příběh Zuzany Čaputové v České republice silně rezonuje, a to zejména u kandidátů, kteří slibují změnu a jiný styl prezidentství, než jaký reprezentuje současná hlava státu.

Dosud se o prezidentský úřad veřejně nepřihlásilo mnoho kandidátů. Počítá se s kandidaturou Michaela Kocába či rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. Ve hře je ale i to, že se o funkci hlavy státu bude ucházet premiér Andrej Babiš, pokud by neuspěl v parlamentních volbách. O návratu uvažuje také bývalý prezident Václav Klaus, který by mohl po pauze znovu kandidovat.

Naopak Češi by si na Pražském hradě přáli někoho úplně jiného. Největší teoretické preference drží moderátor Marek Eben, který se však do boje zatím nechystá. Čtěte více: Marka Ebena chtějí lidé za prezidenta. Moderátor řekl, zda chce kandidovat a pustil se do Zemana

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments