Komentář: Babiš opět neposlechl odborníky ani svého Prymulu. Začíná třetí vlna, zemi může zdevastovat

Česká republika se rozhodla ke kroku, který je ve světě bezprecedentní. Aby politici občanům umožnili alespoň jakés takés Vánoce, na jaké jsou zvyklí, učinili tah, který není ani tak riskem, jako spíše jistou poukázkou na průšvih a začátkem třetí koronavirové vlny. Česko rozvolňuje ve chvíli, kdy se počty nově nakažených pohybují kolem 5000 denně a kdy se nemocnice ještě zcela nevypořádaly ani s enormní zátěží takzvané druhé vlny. Pro srovnání: když Izrael povolil svůj extrémně tvrdý lockdown, a to přibližně do stavu, ve kterém se Česko nacházelo v době nejtvrdších opatření, měl přibližně 2000 nových případů denně, a to při srovnatelném počtu obyvatel.

Start z vysokých hodnot a v mrazech

Bohužel se ukazuje, že politici jsou nenapravitelní a body u voličů jsou pro ně cennější, než cokoliv jiného. Je pravdou, že Češi už byli z opatření otrávení a chtěli vyrazit do obchodů na předvánoční nákupy. Tady však bylo místo pro zodpovědné politiky, kteří jim měli – podobně jako v jiných, paradoxně ještě méně zasažených zemích – vysvětlit, že to letos zkrátka nepůjde a že ještě pár měsíců můžeme vydržet. Vždyť vakcína už je na dohled a je možné, že příští rok už si užijeme v režimu postupného rozvolňování až k úplnému normálu.

Je třeba zopakovat, v jaké situaci se nacházíme a co o koronaviru víme. Když jsme mu v létě povolili stavidla, nestačili jsme se divit, jak rychle nabral na síle. A to venku vládlo teplé počasí a stoupali jsme téměř z nulového základu. Nyní epidemie v žádném případě není pod kontrolou, klesá počet testů, lidé nenahlašují své kontakty a nakažených přesto přibývají stále tisíce. Venku je zima až praští, tedy ideální podmínky pro to, aby jen několik dnů a týdnů dodaly koronaviru takovou sílu, která nám může vyrazit dech. Ona tolik propíraná exponenciála totiž neodstartuje z nízkých hodnot, ale bude akcelerovat ze stavu, který jsme si ještě v září nedokázali ani představit.

Hazard těsně před vakcínou

Zdá se, jakoby se všichni opět spoléhali na zázrak, že tentokrát to nějak vyjde – máme přeci roušky, ty nás zachrání. Jenže to se nestane a opravdoví odborníci to vědí. I premiérův poradce Roman Prymula jednoznačně řekl, že je nutné počkat ještě alespoň dva týdny. Takové hlasy už ale nikdo poslouchat nechce. Vánoce jsou Vánoce, virus nevirus. Kvůli této krátkozrakosti ale budou umírat lidé.

Třetí vlna může načatou zemi zcela zdevastovat. Začátkem roku bude zřejmě nutné provést nejtvrdší lockdown, jaký tu kdy byl. Paradoxně těsně předtím, než se sem dostane vakcína. Zkrátka úplně zbytečné ztráty. Kolaps země navíc může zkomplikovat i samotnou očkovací akci.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments