Koruna prudce oslabuje. Zdraží úplně všechno. Už to zase začíná, Češi to pořádně schytají

Naplňuje se varování některých analytiků vyslovené před několika měsíci, kdy se něco takového zdálo být nemožné. Česká koruna posilovala neustále k novým rekordům, ale ekonomové jasně viděli, že to nemá příliš reálný základ, ale jde pouze o jakousi výchylku. Naopak, mnozí upozorňovali, že česká měna by měla být mnohem slabší, jelikož nemá důvody k přehnanému posilování.

Bude to těžké

Podívali jsme se tak sice na hranici 23 korun za euro, což jsme tu historicky ještě neměli, ale ze zpětného pohledu se ukazuje, že právě to bylo pro korunu maximum, a to zřejmě na dlouhou dobu. Než se podívá zpět na takovou úroveň, může trvat klidně deset a více let. Svou roli totiž hrály také devizové intervence, kdy Česká národní bank avizovala, že bude korunu bránit před oslabením. Spekulanti tak věděli, že riziko propadu není vysoké a zkoušeli tuzemskou měnu vyhnat co možná nejvýše a pořádně na tom vydělat.

Všechno ale jednou končí a ČNB svůj devizový režim oficiálně zastavila. To trhům sebralo poměrně jasně stanovené dno, a jak se ukazuje, řada obchodníků teď naopak spekuluje na oslabení koruny. Je tam totiž značný prostor, pokud by se měna měla vyvíjet tak, jako například polský zlotý nebo maďarský forint.

Částečně se tak situace narovnává, byť Češi to teď vidí jako prudké oslabení koruny, které však může ještě pokračovat. Vyloučeno není, že se v krátké době podíváme ke 26 korunám za euro, což může být z dlouhodobého pohledu rovnovážná hladina.

Foto: Shutterstock

Padlo vážné varování

Je totiž třeba si uvědomit, že česká ekonomika už roky neroste, ale naopak klesá. Jako jediná země z Evropské unie ještě nedosáhla na úroveň z roku 2019, což je opravdu na pováženou. Roste také schodek obchodní bilance, kdy už zdaleka nevyvážíme tolik jako dříve a ekonomiku drží spíše tuzemská poptávka. Ale i ta může vlivem vysoké inflace oslabovat.

Nejde přitom jen o to, že v důsledku oslabení koruny budete mít dražší dovolené v zahraničí. Zdraží totiž naprosto všechno zboží. Zejména pak to, které se dováží z ciziny, ale i to české. Vzrostou totiž také ceny pohonných hmot, tedy dopravy, což se projeví úplně na všem.

Čtěte také: To je průšvih. Benzin a nafta v Česku masivně zdraží, řidiči už se nedoplatí

Toto oslabení může být přitom teprve začátek. Před několika měsíci totiž významná mezinárodní banka Nomura varovala Českou republiku, že jí hrozí měnová krize, tedy prudký propad koruny, a to klidně na 30 a více korun za euro. To by pro české domácnosti znamenalo opravdu těžký zásah.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

4 názory k článku “Koruna prudce oslabuje. Zdraží úplně všechno. Už to zase začíná, Češi to pořádně schytají

  1. Tato vláda provádí stejnou hospodářskou a finanční politiku jako tehdejší vláda a ministr financí Kalousek. Republika se z toho vzpamatovala teprve za 3 roky. Opět stejná koalice, opět stejné chyby.

    1. Proškrtáme a prošetříme se k prosperitě? Ani náhodou. Máme jednu z nejvyšších inflací a náš HDP nedosáhl ani úrovně roky 2019. Koukáme na záda dokonce i Polákům a Slovákům. Jsme na chvostu Evropské unie. S našimi předraženými energiemi a s touto vladou nás nic dobrého nečeká.

  2. Pokud budou si vládnout Češi bude to podobné jako za posledních 30let. Od 10 : 5. Faktem je že teď vládne ta nejhorší sebranka od roku 1918.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *