Miloš Zeman může absentovat rok a půl. Jeho pravomoci pak budou vykonávat jiní

Některé zprávy hovoří o tom, že Miloš Zeman bude v péči lékařů podstatně déle, než tomu bylo v případě hlavy státy dosud zvykem. Server Aktuálně.cz informoval dokonce o tom, že stav prezidenta si vyžádá “nepřetržitou lékařskou péči”. To může znamenat, že Zeman bude dlít na nemocničním lůžku v péči lékařů dlouhodobě. Čtěte více: Nutnost nepřetržité lékařské péče. Po vozíku může být Zeman trvale upoután na nemocniční lůžko

To však ještě neznamená, že by funkci hlavy státu pozbyl. Jen nemusí být schopen vykonávat své pravomoci. Ústava má pro tento případ řešení. Podle ústavních expertů by si v takovém případě rozdělili prezidentské pravomoci premiér a šéf Poslanecké sněmovny. Aktuálně jde o Andreje Babiše a Radka Vondráčka, oba z Hnutí ANO. Jejich výkon prezidentských pravomocí by však musely posvětit obě komory parlamentu.

Pokud by prezident například upadl do kómatu, musely by se Poslanecká sněmovna a Senát usnést, že není schopen vykonávat funkci. Jeho pravomoci by pak přešly na předsedu vlády a předsedu sněmovny,” uvedl pro deník E15 ústavní právník Jan Kysela.

Ani jeden ze zástupců prezidenta by se však nestal plnohodnotnou hlavou státu. Na premiéra by přešly takzvané kontrasignované pravomoci prezidenta, tedy takové, které vyžadují podpis ministra či předsedy vlády. Nekontrasignované pravomoci by potom vykonával předseda Poslanecké sněmovny. Ten by zároveň vyhlašoval volby do Senátu. Naopak volby do Poslanecké sněmovny by vyhlašoval předseda Senátu.

Dle názoru ústavního právníka Marka Antoše by tento stav mohl trvat klidně roky, a to konkrétně do konce volebního období prezidenta. Parlament by se v průběhu této doby mohl usnést na skutečnosti, že se prezident uzdravil a může znovu vykonávat svůj úřad. Funkční období Miloše Zemana končí v roce 2023. Zastupován by tak mohl být až rok a půl.

Jiná situace by nastala, pokud by prezident zemřel. “Pokud by prezident zemřel ve funkci, zanikla by jeho funkce okamžikem úmrtí. Po uvolnění funkce platí, že se do devadesáti dní musejí konat nové volby,“ vysvětlil Jan Kysela.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments