Plán s vakcínami nevyšel, covidu nás nezbaví, říká imunolog. Mohou ale zachránit seniory se špatnou imunitou

Naděje vkládané do očkování byly až příliš optimistické a pomalu se rozplývají. Ukazuje se, že vakcinace nebude onou tolik vzývanou “tečkou” za koronavirem, ale spíše prostředkem ke zbrzdění epidemie, což ale vlastně není málo. Dnes už totiž s největší pravděpodobností nehrozí, že by se přeplnily nemocnice covidovými pacienty. To ale neznamená, že v nich žádní nebudou, a to i očkovaní. Účinnost vakcín pomalu klesá, ale stále je poměrně slušná.

Vakcíny jsou evidentně navrženy prvoplánově a vypadá to, že protilátky po nich moc dlouho nevydrží. Jasně, nebyl čas to testovat a bojovalo se o něj. Nemám za zlé firmám, že to zkusily, jenom mě překvapuje, že byl plán vyočkovat z populace rýmu pomocí vnitrosvalového podání. To už z principu není možné, protože takovéto podání vyvolá hlavně systémovou imunitu a virus žije na povrchu,” uvedl k účinnosti vakcín imunolog Jiří Šinkora na svém facebookovém profilu.

Podle něj je třeba se vzdát představy, že koronavirus vymýtíme, které se dnes vládní politici stále drží a domnívají se, že pokud by se všichni nechali naočkovat, virus zmizí. To se ale nestane, protože už teď nějakým způsobem působí i na očkované. Jiří Šinkora však vakcínám přiznává schopnost uchránit nejohroženější skupinu, tedy seniory se sníženou imunitou. Zdůrazňuje však, že by se v žádném případě neměly očkovat děti. Jejich očkování vycházelo z představy, že virus při kolektivní imunitě zmizí. Jenže tato představa vzala za své.

Jiří Šinkora je však dalek toho, aby šířil paniku. “Kdo žije zdravě, má dostatek železa, vitamínu D, není obézní a nekryje se před viry jako šílenec, má opravdu vysokou šanci, že se imunizuje přirozeně a průběh bude žádný nebo mírný,” uvedl imunolog. Přiznává však, že s věkem imunita klesá, což je navíc individuální proces. U někoho může být nedostatečná v šedesáti letech, u jiného až o dvě desítky let později. “Kvůli výše napsanému vždycky píšu, že neočkovaný senior hraje ruletu, kde jsou všechna políčka červená a jenom jedno černé,” říká imunolog.

Jak se ale ukazuje, lidem nebudou stačit pouhé dvě dávky vakcíny, jak se předpokládalo. Už teď se začíná přeočkovávat třetí dávkou a počítá se s dalšími posilujícími dávkami.

Aktuálně spustil velkou debatu šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, který prohlásil, že by se měli testovat i očkovaní lidé, protože mohou virus roznášet. Takovou možnost však zavrhl premiér Andrej Babiš. Podobná silácká gesta však dělal již loni a nakonec se v důsledku vývoje epidemie musel podvolit hlasu odborníků. Čtěte více: “Testovat očkované? To nikdy nebude,” zuří Babiš. Premiér tvrdě napadl šéfa statistiků Duška, podle kterého by se očkovaní testovat měli, protože virus šíří

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments