Na Aljašce přistál Kellnerův Boeing 737, čeká ho poslední cesta s jeho majitelem. Přeživší Horváth už není na seznamu pacientů

Na letišti v aljašském Anchorage přistál dopravní letoun Boeing 737, který si Petr Kellner nechal přestavět pro soukromé využití. Důvod cesty není oficiálně znám. Je ale pravděpodobné, že přiletěl pro svého majitele, který v místních horách tragicky zahynul při leteckém neštěstí. Jde tedy především o repatriaci ostatků Petra Kellnera.

Je ale možné, že do vlasti odveze i jediného přeživšího Davida Horvátha. Jeho stav se v posledních dnech rychle lepšil a nemocnice v Anchorage informovala ČTK o tom, že David Horváth už není na seznamu pacientů.

Čtěte také: Poslední fotka před smrtí Petra Kellnera připomíná idylu. Z vrtulníku ji vyfotil přeživší jen pár chvil předtím, než stroj narazil do skály

Podle vyšetřovatele Clinta Johnsona by Národní úřad pro bezpečnost v dopravě už příští týden měl vydat předběžnou zprávu o výsledku vyšetřování nehody vrtulníku, při které zemřel Petr Kellner a čtyři další lidé. Podle Johnsona se podařilo získat část elektroniky palivového systému helikoptéry. V té se ukládají letová data, ze kterých je možné vyčíst například tlak, rychlost či teplotu. Úřad už díl poslal výrobci vrtulníku do Francie.

Vyšetřovatelé rovněž nalezli vysílací zařízení, které má v případě nehody vrtulníku okamžitě uvědomit záchranáře, kteří by v takovém případě vyrazili na místo. Jenže žádný signál podle všeho vyslán nebyl, a tak se záchranná mise na místo dostala až tři hodiny po nehodě.

Záchranné centrum upozornění nedostalo. Budeme se snažit přijít na to, proč se tak stalo,” uvedl Clint Johnson pro server Alaska’s News Source. “Nevíme, zda zařízení nebylo poškozené.

Čtěte také: Petra Kellnera mrzelo, jak přišel o český národní klenot. Drsně ho přeplatili, říká jeho spolupracovník. Jeho schopnosti jsou nenahraditelné

Vyšetřovatel také uvedl, že přeživší David Horváth má zájem vypovídat. Právě na jeho informace spoléhají experti i veřejnost. Do celé věci by mohl totiž vnést jasno.

Foto: Shutterstock