Náměstkyně Vašáková je “chytřejší” než experti. Uznávání protilátek dále odmítá, její motivace je nejasná

Nejen česká veřejnost, ale stále častěji i experti v oboru se ptají na motivaci náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové. Ta má mimo jiné v gesci záležitosti související s koronavirovou epidemií, zejména potom oblast testování a očkování.

Už několik týdnů v zemi probíhá debata o tom, zda by náhodou neměly být naměřené protilátky proti koronaviru považovány za ekvivalent potvrzení o očkování či negativního testu. Zatímco odborníci jsou většinově spíše pro tuto variantu (například Roman Prymula), náměstkyně Vašáková se staví apriorně proti uznávání protilátek coby dokladu o bezinfekčnosti.

Celý problém je navíc mnohem komplexnější. Lidé dnes mají jen velmi limitované možnosti, jak si nechat protilátky změřit. Přitom od některých expertů zaznívá, že v případě vysoké hladiny protilátek není úplně vhodné se rovnou očkovat, ale třeba několik měsíců vyčkat. Jak má ale člověk vědět, že protilátky má?

Záležitost kolem protilátek začíná být velmi kontroverzní. Do věci se zapojil také premiér Andrej Babiš, který inicioval vznik expertní skupiny, jež by měla přinést řešení. Skupina se skutečně sešla a náměstkyně Martina Koziar Vašáková následně prezentovala její závěry jako hotovou věc: “Neexistuje zatím žádný důkaz, že určitá hladina protilátek se rovná ochrana. A nevíme, jak to bude fungovat proti variantám viru,” uvedla Vašáková na tiskové konferenci.

To však zjevně nebyla tak docela pravda, protože se obratem ozval jeden z členů expertní skupiny, primář Ústřední vojenské nemocnice Miloš Bohoněk. “Protože jsem se jednání osobně zúčastnil, tak vím, že problematika uznávání protilátek se pouze odložila a rozhodně tento koncept zamítnout apriori nebyl. Naopak, většina z přítomných diskutujících odborníků by jejich uznávání v nějaké formě podpořila a byla ochotná diskutovat o detailech. Nesouhlasím se způsobem, jak je o tom informováno,” uvedl Bohoněk na svém facebookovém profilu.

Nespokojený je s výroky Martiny Koziar Vašákové také sám premiér Andrej Babiš. “Paní náměstkyně Vašáková to nekomunikovala správně, správně komunikoval pan Vojtěch, to znamená, že to rozhodnutí není definitivní, debata bude pokračovat,” uvedl premiér podle ČTK.

Je velkou otázkou, proč náměstkyně ministra zdravotnictví jako jedna z mála a navíc tak vehementně postupuje vůči uznávání protilátek. Na její pokyn ostatně odešel také dopis praktickým lékařům, v němž je nabádá, aby svým pacientům neradili podstupovat měření protilátek a raději je rovnou očkovali. Proti tomu se však řada z nich ohradila s tím, že neví, jak mají tento nemedicínský postup svým pacientům vysvětlit. Čtěte více: Náměstkyně Vašáková požádala lékaře, aby lidem neříkali o protilátkách a rovnou je očkovali. Neumím to pacientům vysvětlit, zlobí se pneumolog

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments