Navrhujeme 1 milion korun pro každého. Předseda ODS chce rozdávat ve velkém

Zdá se, že předhánění v tom, kdo toho před volbami slíbí voličům více, nebere konce. Tentokrát se do pomyslného souboje nečekaně přihlásil předseda ODS, Petr Fiala, který na Twitteru uvedl, že na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny navrhne jednorázový příspěvek ve výši 1 milionu korun pro každého.

Na nejbližší schůzi PS navrhneme jednorázový příspěvek 1 milion korun pro každého občana. Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří;-),” uvedl Petr Fiala s velkou dávkou ironie na Twitteru.

Předseda ODS tímto výkřikem do veřejné debaty reagoval na to, jakým způsobem se vládní strany přetahují o to, kdo přidá více důchodcům. Začalo to debatou o zvyšování penzí, které se mají v příštím roce už tak zvýšit o zákonnou valorizaci 840 Kč, ale koaličním stranám to bylo málo, a tak se vzájemným předháněním de facto dohnaly k tomu, že důchodcům přislíbili ještě další pětistovku nad tuto valorizaci.

A teď se ještě začalo mluvit o jednorázovém příspěvku důchodcům. Nakousla to ministryně financí Alena Schillerová, kdy se ještě mluvilo o únosné částce kolem tisícikoruny. Jenže pak se do toho pustil premiér Andrej Babiš, který dotaci pro seniory najednou zvedl na pět až šest tisíc korun.

Maláčová chce rouškovné

Pozadu nechtěla zůstat ani sociální demokracie, která ústy ministryně práce Jany Maláčové přislíbila navržení mimořádného bonusu ve výši 6000 Kč, který by důchodci měli dostat už před Vánoci. “Já v pondělí předložím návrh na jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6 000 korun. My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit,” uvedla Maláčová v TV Nova.

Komentář Petra Fialy je tak v této situaci poměrně trefný. Opravdu se zdá, že koalice rozhazuje peníze, které v žádném případě nemá. Příliš pochopení pro kroky vlády nemá ani ekonom Lukáš Kovanda. “Babiš hovoří o tom, že důchodci během vrcholícího šíření koronavirové nákazy prožívali ’stres’, takže mají nárok na podobnou kompenzaci jako OSVČ. Jenže v případě OSVČ se jednalo o kompenzaci výpadku příjmů, způsobeném uzavřením podstatné části ekonomiky v rámci boje s nákazou. Důchodcům příjmy nijak kráceny nebyly,” napsal ve svém komentáři.

Jen tento jednorázový příspěvek ve výši 6000 Kč pro každého seniora by státní kasu vyšel na téměř dvacet miliard korun. A to v době, kdy se deficit státního rozpočtu vyšplhal na rekordních 500 miliard korun.

Foto: pfiala.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
341 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments