Nedodržovali jsme elementární pravidla, zkritizoval veřejnost Prymula. Teď se podle něj budou muset utahovat šrouby

Roman Prymula zkritizoval práci svých kolegů na ministerstvu zdravotnictví, kteří podle něj příliš brzy a ve velmi rozsáhlé míře rozvolnili dříve přijatá opatření proti šíření koronaviru. Pustil se také do veřejnosti, která podle něj brzy přišla o veškeré zábrany a nedodržovala ani elementární opatření. Výsledkem je tak velmi špatná epidemiologická situace, a to nejen v Praze, ale celé České republice. Ze země, která se v rámci koronavirových statistik držela na předních příčkách, jsme se propadli až do podprůměru. Ze střední Evropy je nyní situace v Česku zdaleka nejhorší.

Epidemiologie zkrátka funguje

Podle epidemiologa Prymuly se to přitom dalo očekávat. Hygienická opatření, která ještě jako šéf ústředního štábu a náměstek ministerstva zdravotnictví spoluzaváděl do praxe, byla podle něj rozvolněna překotně. “Nebyla tady dodržována naprosto elementární pravidla, opatření se rozvolnila do podoby, kdy přestala mít jakýkoli efekt na virus,” nebral si Prymula v Událostech, komentářích v České televizi servítky. “Epidemiologie funguje,” rýpnul si navíc do všech kritiků nyní znovuzavádených opatření. Prymula se přitom nyní dostává opět do popředí a s odchodem Rastislava Maďara z postu hlavního epidemiologa se znovu začíná podílet na zavádění společenských restrikcí.

Zlepšení se podle Romana Prymuly jen tak nedočkáme. Do konce tohoto roku je to v podstatě vyloučené, a tak i roušky zůstanou nejméně do konce zimy, přičemž povinnost je nosit se bude pravděpodobně rozšiřovat. “Musíme vydržet do doby, než tady bude vakcína, než dojde v populaci k poklesu. Nemyslím si, že k odložení dojde do Vánoc, myslím si, že to bude i na počátku příštího roku,” řekl Roman Prymula. S vakcínou přitom už některé společnosti finišují. Velmi nadějná je i ta od Novavaxu, která se bude vyrábět kousek od Prahy a na níž by Česká republika mohla získat přednostní možnost objednávek. S masovou výrobou se ale pravděpodobně nezačne dříve než v listopadu.

Otevření škol koronavirus nakopne

Roman Prymula vidí také jasné riziko zhoršení epidemiologické situace v návratu školáků do lavic. To se zatím v číslech, která už tak rostou znepokojivým tempem, ještě neprojevilo a až se tak stane, budeme zřejmě přírůstkem překvapeni. Nezbude tak nic jiného, než ještě více utáhnout šrouby. “Pokud se situace bude zhoršovat, a dá se předpokládat, že ano, celý systém by se utužoval. Dá se předpokládat, že by bylo nařízení roušek pro žáky i ve třídě,” řekl Prymula.

Epidemiolog ale už dříve připustil, že všechna opatření se tentokrát budou muset přijímat s ohledem na ekonomiku. Tu už si totiž Česká republika nemůže dovolit znovu zastavit tak, jako to udělala na jaře tohoto roku.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
239 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments