Omluva tu bude fofrem, vyzval Novotný čínského ministra zahraničí. Jeho dopis řeší už i Američané

Do roztržky mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou se zapojil také starosta Řeporyjí, Pavel Novotný. Tomu se vůbec nelíbí, jakým způsobem Čína pohrozila předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, který ze své funkce podnikl návštěvu Tchaj-wanu, který nejlidnatější země světa vnímá jako odštěpenecké území, na které si činí právo.

Odpověď bude do 24 hodin na stole

Poté, co Vystrčil na Tchaj-wan dorazil, nechal se ministr zahraničních věcí Číny, pan Wang I, slyšet, že to pro něj bude mít následky a že ho jeho země “přiměje zaplatit vysokou cenu za krátkozraké chování a politický oportunismus“.

Pavel Novotný se rozhodl svého stranického kolegy z ODS zastat a poslal ministrovi zahraničí Číny dopis prostřednictvím čínského velvyslance v Praze, kterým je Zhang Jianmin. Ten Vystrčilovu návštěvu rovněž hlasitě kritizoval, stejně jako jakékoliv další české kontakty se zástupci Tchaj-wanu.

Vážení, to bylo NAPOSLEDY, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku! Vaše vyjádření je daleko za hranou diplomaticky přijatelného,” uvádí Novotný svůj dopis čínskému ministrovi zahraničí. “A teď mě dobře poslouchej, soudruhu ministře: ČLR se ihned oficiálně omluví za tu nestoudnou výhrůžku. Když říkám ihned, myslím FOFREM! Chci to mít do 24 hodin u pana ministra zahraničních věcí ČR na stole!

Česká republika opět na mapě světa

Neortodoxního dopisu řeporyjského starosty si všimla i zahraniční média. Zveřejnil ho například tchaj-wanský deník Taiwan News. Pro Tchaj-wance se Novotný stal vedle Vystrčila novým hrdinou. List však zaujal i média americká. Prestižní časopis zaobírající se zahraniční politikou Foreign Policy dopis přeložil do anglického jazyka a publikoval na svých stránkách s douškou, že jde o dokument týdne.

Foreign Policy pak ve své analýze poukazuje na nejednotnost české zahraniční politiky, kdy mezi dvěma póly v podobě pročínského prezidenta a protchajwanského předsedy Senátu nejistě lavírují vládní představitelé. Premiér a ministr zahraničí sice Vystrčilovi cestu nedoporučili, ale poté, co se na něj Čína obořila, se ho zastali a předvolali si na kobereček čínského velvyslance. Naopak Zeman uvedl, že Vystrčila přestane zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Dodal také, že chápe čínské rozhořčení a kritiku.

Foto: ods.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
271 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments