Nejlepší optická iluze roku 2020. Schröderovo schodiště dokáže oklamat mozek téměř každého člověka

Pokud byste o tom náhodou nevěděli, každý rok dochází k vyhlášení nejlepší optické iluze za posledních dvanáct měsíců. Vítězem oblíbené soutěže Best Illusion of the Year Contest se letos stalo takzvané 3D Schröderovo schodiště, které proměňuje klasickou dvourozměrnou iluzi v komplexní iluzi ve 3D. Jejím autorem je japonský iluzionista Kokichi Sugihara, který si za svou tvorbu v tomto směru vysloužil už mnoho úspěchů.

Znalci jistě klasické Schröderovo schodiště znají. Poprvé ho publikoval v roce 1858 německý vědec Heinrich G. F. Schröder. Známějším se ale stalo poté, co ho do svého díla zakomponoval holandský umělec M. C. Escher. Základem iluze, která byla původně dvourozměrná, je schodiště nazírané pohledem shora. Pozorovatel však záhy zjistí, že schodiště může vnímat hned dvěma způsoby, tedy seshora i zezdola.

Čtěte také: Kolik rozdílů najdete mezi dvěma obrázky? Americká CIA testuje pozorovací schopnosti, lidé se nemohou dopočítat

V případě, že chcete schodiště vidět jinak, stačí ho obrátit vzhůru nohama. Zabere to ale jen na zlomek sekundy. Pak se vaše mysl opět přizpůsobí a znovu bude schodiště vnímat stejně jako předtím. Kokichi Sugihara pak posunul iluzi ještě o stupínek výše, když vytvořil trojrozměrnou kartonovou verzi.

Stejně jako v předchozím případě, také toto schodiště je možné interpretovat hned dvěma způsoby, přičemž vnímání se mění s tím, když schodiště posunete vertikálně o 180 stupňů. Znovu vás ale zklame váš vlastní zrak.

Čtěte také: Internet pobláznila zvláštní optická iluze. Rotující kruhy zamotaly hlavy milionů lidí, kteří nechápou, jak je to možné

Schodiště ve skutečnosti není schodištěm a papírová konstrukce je plochá. Umělec však zvolil takové stíny a barvy, aby oklamal mozek každého, kdo se na iluzi podívá. Váš mozek se vám totiž snaží vnímání světa usnadnit, a proto vytvoří předpoklad, že tam, kde se v skutečnosti nachází stín, je také určitá hloubka prostoru. Iluze je pak ještě atraktivnější, když ji ve správném úhlu umístíte před zrcadlo. Uvidíte tak 3D schodiště, které směřuje nahoru i dolů zároveň.

Foto: oficiální foto / Best Illusion of the Year Contest

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments