Očkováním chráníme jen sebe, potvrdil imunolog Václav Hořejší. Iluze kolektivní imunity je pryč

Očkovacím látkám proti covidu se dlouhou dobu přisuzovaly účinky, které nemají. Ačkoliv to nebylo potvrzeno výzkumy, odborníci i politici vycházeli z toho, že vakcíny zamezí nejen propuknutí nemoci, ale i samotné infekci. Očkovaní lidé tak byli a dosud jsou vnímáni jako bezinfekční. Na rozdíl od neočkovaných již nemusí podstupovat testy, jejichž cílem je právě prokázání bez infekčnosti a mohou například volně cestovat nebo navštěvovat restaurace.

Jak ale ukázaly poslední výzkumy, jde o mylný předpoklad. Studie z USA, Velké Británie a Izraele přinesly jednoznačné zjištění, že i očkovaní lidé mohou nemoc dále šířit. Některé práce dokonce dokládají, že tak činí stejnou měrou jako ti neočkovaní. Do značné míry se na tom podepisuje vysoce infekční mutace delta, vůči níž je očkování celkově o něco méně účinné. Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Tuto skutečnost teď potvrdil i renomovaný český imunolog Václav Hořejší. “Skutečně je to tak, že oproti původním předpokladům, kdy jsme se snažili dostat k té kolektivní imunitě, která by chránila i ty lidi, kteří se z různých důvodů nemohou nechat očkovat nebo u nich nezabralo to očkování, tak díky té variantě delta i my, kteří jsme očkovaní, můžeme být tím virem infikováni,” uvedl Hořejší v pořadu 90′ České televize. Zdůraznil však, že očkování stále funguje, protože virus se dostane jen na sliznice horního traktu dýchacího a nic moc nám neudělá. “Ale po několik dní jsme infekční,” přiznal Hořejší.

Je pravda, že mizí taková ta iluze toho, že bychom dosáhli klasické kolektivní imunity. Tím spíš je třeba apelovat na lidi, kteří nechtějí to onemocnění prodělat, aby se nechali očkovat a chránili sami sebe. To je to hlavní. Ne už ten altruistický důvod, abychom chránili ostatní, ale hlavně, aby chránili lidi sebe,” uvedl Václav Hořejší.

Vzhledem k těmto zjištěním však není jasné, proč očkovaní lidé požívají výhod, kterých by měli požívat pouze ti, kdo jsou prokazatelně bezinfekční. Dnes už se má za potvrzené, že očkovaný člověk může nakazit nejen dalšího očkovaného, ale i neočkovaného a způsobit mu tak třeba závažný průběh nemoci. Bylo by proto logické, kdyby se očkovaní lidé museli pro využívání služeb s větší koncentrací osob nechávat rovněž testovat jako lidé neočkovaní.

Foto: Shutterstock, zdroj: ČT24

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments