Odchod Polska z Evropské unie může být rychlý, varoval Tusk. O konci v EU se mluví také v Maďarsku

V Evropské unii se začínají objevovat největší odstředivé tendence za dobu její existence. Ostatně, už vyústily v odchod Velké Británie, který navíc nemusí být konečný. Stále častěji se o tom, že by bylo nejlepší z EU odejít, mluví také v Polsku a Maďarsku.

Bývalý polský premiér a také předseda Evropské rady Donald Tusk teď varoval, že odchod Polska z Evropské unie může být rychlejší, než by si kdo dokázal představit.

Rizikem jsou především vleklé spory mezi Evropskou komisí a polskou vládou, ve které má nejsilnější slovo konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Ta se přitom rozhodla Polsko do značné míry proměnit a místní liberální demokracie se ocitla v těžké defenzívě. Reformou prošlo soudnictví či veřejnoprávní média, což se Evropské komisi nelíbí.

Ve středu přitom předseda poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki použil ve vztahu k Evropské unii velmi silná slova. Podle něj musí Polsko hledat drastická řešení a jako příklad dal právě Velkou Británii, které “nevyhovovala diktatura bruselské byrokracie”.

Přirovnávat Brusel nebo Evropskou unii k Sovětskému svazu či Hitlerovi, to jsou slova, která nezůstanou bez následků. Ničí naši pověst v Evropě,” uvedl Donald Tusk v reakci na tato slova pro televizi TVN24. Jde přitom o stanici, která se nejnověji ocitla v hledáčku polské vlády jako nechtěná. Vlastní ji totiž Američané a polským parlamentem nově prošel zákon, že vlastníci médií nesmí být odjinud než z Evropské unie. TVN24 je přitom považována za jedinou velkou televizi, která zůstala nezávislá.

Donald Tusk se do Polska vrátil z pozice jednoho z lídrů Evropské unie a opět usedl do křesla šéfa opoziční Občanské platformy. Podle něj je vystoupení Polska z EU vážným rizikem, ačkoliv si ho mnozí nechtějí připustit. Upozorňuje však, že k vystoupení obvykle nedojde nějakým jednotným rozhodnutím, ale sledem různých kroků, které k němu zemi dovedou. Příkladem je právě i Velká Británie. Celý proces přitom může být rychlejší, než se zdá.

Diskuze o vystoupení z Evropské unie se rozběhla také v Maďarsku, kde provládní deník publikoval text, který tuto cestu předkládá jako nejlepší možnost ve chvíli, kdy se EU hodnotově odklání od toho, co Maďaři považují za správné. Toto téma přitom rád přiživuje také premiér Viktor Orbán, který Evropskou unii kritizuje všude, kde může. Čtěte více: Čas odejít z EU, odpálili bombu Maďaři. V Německu to vyvolalo znepokojení

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments