Piráti se nepoučili. Vyšší zdanění nemovitostí vyřeší bytovou krizi, řekl jejich kandidát na ministra

Pirátská strana měla v koalici se Starosty a nezávislými skvěle našlápnuto k výhře v říjnových parlamentních volbách. Lidé už měli dost současné vlády a druhá velká koalice Spolu dosud příliš přesvědčivě nepůsobila. Zdálo se tedy, že Piráti a STAN mají vítězství v kapse, což ostatně prokazovaly i volební průzkumy od začátku tohoto roku.

V těch posledních se ale trend začal pro Piráty nepříjemně obracet. Nejprve se zastavil jejich růst a teď přišel dokonce razantní pokles, který může pokračovat dále.

Čtěte také: Piráti padají nejvíce ze všech. Lidé se přiklánějí k nečekaným stranám

Byli to totiž právě Piráti, kteří pod vlivem euforie z volebních modelů začali Čechům představovat svá řešení různých problémů. A je skutečně pravdou, že tuto zemi palčivě pálí problém nedostupného bydlení, a to jak vlastnického, tak stále více i nájemního, byť ten druhý koronavirová krize poněkud rozmělnila.

Piráti začali nahlas diskutovat o tom, že by se nemovitosti měly razantněji zdanit, protože současná výše daně z nemovitých věcí je v České republice příliš nízká. Někteří Piráti potom navrhovali i to, aby si lidé museli připlácet za “nadbytečné metry”. Jednoduše řečeno by na každého člověka připadal určitý počet bytových metrů, na které by měl nárok. Pokud by sám či s rodinou žil ve větším bytě, musel by platit dodatečné poplatky.

Při pohledu na to, jakým způsobem podobné nápady zacloumaly jejich preferencemi, raději Pirátská strana o tomto problému přestala mluvit úplně. Stále se však najdou výjimky, které potvrzují, že to se zdaněním nemovitostí myslí vážně.

Jestliže by byla opravdu potřeba řešit problém, že si někteří velcí nebo malí investoři kupují byty nebo rekreační objekty a nechávají je dlouho ležet ladem jen proto, že se hodnota nemovitostí dlouhodobě zvyšuje a člověk ji nemusí nijak aktivně využívat nebo pronajímat, tak mě úplně nenapadá jiné řešení než právě daňová progresivita,” uvedl pro CNN Prima News pražský radní pro bydlení Adam Zábranský, který je zároveň kandidátem Pirátů na ministra pro místní rozvoj.

Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat – progresivní zdanění nemovitostí. V tom druhém případě by asi pomohlo zdanění založené na hodnotě nemovitosti (myslím že se tomu běžně říká „land value capture“) – pak by se majiteli moc nevyplatilo dlouhodobě držet pozemek, který může být lépe využitý,” napsal také Zábranský na pirátském fóru na dotaz jednoho z členů.

Podle Zábranského bude nutné stejně řešit daňový mix komplexně. Příští vláda podle něj bude muset daně nastavit nově. A obratem říká, že právě to by mohlo umožnit zvýšit daně z nemovitostí. Naopak by se mohlo snížit zdanění práce. Podle Zábranského je jednoznačným cílem, aby se investorům nevyplatilo hromadit majetek.

Pirátská strana tím potvrzuje, že patří jednoznačně do levé části politického spektra. Mnohé její potenciální voliče to překvapilo. Líbila se jim totiž zejména jejich rétorika mířící proti současné vládě a také digitalizaci státu. Čím více však Piráti poodhalují své ekonomické plány, tím více voličů odrazují.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments