Prasklo to. Velká banka v Česku roky obírala klienty. Běžte si okamžitě ověřit, zda vám nedluží tisíce korun

Některé banky jsou mezi klienty oblíbené, jiné už o poznání méně. V poslední době do druhé kategorie jednoznačně patří Raiffeisenbank, na kterou se stížnosti z nejrůznějších důvodů doslova kupí. Ve velké míře je dnes skloňováno její podnikání v Rusku, kde už dávno neměla být a k odchodu odtud ji vyzývají i příslušné orgány. Ona tam ale stále vesele podniká a generuje obrovské zisky.

Musí vracet peníze

Velké problémy však u Raiffeisenbank mají také klienti, kteří si z ní chtějí poslat vlastní prostředky na různé burzy, které umožňují obchodování s kryptoměnami. Tato banka jim totiž platby často jednoduše zakáže a neprovede. Nedávno potom vyplynulo na povrch, že svévolně ruší klientům účtu, aniž by jim prozradila pravý důvod. Jak vypověděl jeden z postižených, jde o doživotní zákaz vedení účtu u této banky.

Jakoby to všechno nestačilo k vážnému zvažování, zda má smysl mít u takové banky účet, teď se k tomu přidala ještě další závažný okolnost, na kterou upozornil jeden z uživatelů na sociální síti. “Teď vyšlo najevo, že klienty nejspíš dlouhodobě okrádali, ale peníze jim vrátí jen za poslední 3 roky, protože zbytek je samozřejmě promlčen,” stojí v příspěvku jednoho z klientů, který od banky dostal nečekaný dopis.

V tom stojí velmi zajímavá informace. “Chtěli bychom Vás informovat, že jsme upravili metodiku výpočtu úroků na kreditní kartě. Přepočítali jsme úroky zpětně a vracíme Vám část z úroků zaplacených v období předešlých 3 let,” uvedla banka v dosti zvláštní formulaci.

Zjevně se snaží, aby daná záležitost nevypadala jako její pochybení, ale o co jiného jde, když teď musí klientům vracet špatně spočítané úroky. Navíc celá záležitost zřejmě běžela skutečně o poznání déle než tři roky, za které vratka proběhne. Je otázkou, zda delší období je skutečně promlčené a zda by se z toho ještě při případné hromadné žalobě nedalo něco vyždímat.

Foto: Shutterstock

Banka, které můžete věřit?

V každém případě jde o narušení důvěry v banku. Většina lidí předpokládá, že jim úroky na jejich produktech vypočítá správně. Že to řeší složité systémy, které se přeci nikdy nespletou. Máme představu, že něco takového si přeci respektovaná instituce nemůže dovolit. Ale jak vidíte, možné to je.

Pakliže tak máte u Raiffeisenbank nějaké úvěry, ať už je to kreditní karta nebo hypotéka, kde mohou být rozpory ještě mnohem významnější, měli byste si vše pořádně propočítat, zda náhodou nedochází k chybnému výpočtu. Svou roli to může hrát třeba i u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů, kde vám banka teoreticky nemusí přiznávat správnou výši získaného úroku.

Čtěte také: Velká česká banka má obří průšvih. Ve velkém ji opouštějí klienti, je to divoké. To nedopadne dobře

Někteří diskutující se divili, proč dotyčný vůbec v Raiffeisenbance otevíral účet. “Já si je nevybral, třikrát v životě jsem se stal jejich klientem nedobrovolně tak, že koupili moji oblíbenou banku – Ebanku, Citibank a Zuno,” poukázal na skutečnost, kterou RB dlouhodobě získává klienty.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

3 Replies to “Prasklo to. Velká banka v Česku roky obírala klienty. Běžte si okamžitě ověřit, zda vám nedluží tisíce korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *