Pravda o čínských rouškách je složitější a ne vždy příjemná

Role Číny je v zuřící koronavirové pandemii mnohem temnější, než se na první pohled může zdát. Víme, že se virus začal šířit právě v čínském Wu-Hanu, podle některých renomovaných vědců dokonce mohl uniknout ze zdejší laboratoře. To se ale může stát a bylo by chybou z toho Čínu obviňovat.

Karta se rychle obrátila

Je však třeba bedlivě sledovat kroky, které Čína po rozjezdu epidemie učinila. Dnes už prakticky s jistotou víme, že komunistický režim významně zkresloval informace o skutečném stavu epidemie. Nakažených i mrtvých tak bylo řádově více. To ostatně potvrdil i Bílý dům s odvoláním na americké tajné služby. Propagandistické referáty čínské vlády ale omílají písničku o tom, jak to země skvěle zvládla s minimem obětí. Ostatně, jisté není ani to, že se virus v Číně opravdu přestal šířit, jak tvrdí vláda.

Tím to ale nekončí. Diskutabilní praktiky se nyní ukazují i v souvislosti s nedostatkem zdravotnického materiálu, který na začátku epidemie postihl celou Evropu. Na jedné straně hrála jistě roli nepřipravenost evropských vlád, tu českou nevyjímaje, na krizi takového rozsahu. Jenže se ukazuje, že Čína tomu „trochu pomohla“.

Na přelomu ledna a února se virus masivně šířil především v Číně a málokdo si dokázal představit, že by v takové podobě dorazil i do Evropy. Právě v té době panovala v Číně obrovská sháňka po zdravotnickém materiálu. A jak se ukazuje, čínské spolky všude po Evropě se činily. Podle oficiálních údajů čínského celního úřadu dovezla země více než dvě miliardy roušek a respirátorů.

Velmi úspěšná operace

Český think-tank Sinopsis, který se zabývá právě děním v Číně, potom upřesnil několik velmi zajímavých momentů ve vztahu k České republice. “Je důležité si uvědomit, jak došlo k tomu dramatickému nedostatku zdravotního materiálu nejenom v České republice, ale v celém světě, včetně například Spojených států,“ upozorňuje sinolog a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála pro pořad Reportéři ČT.

Čínské komunity jsou aktivní v zemích po celém světě a obvykle se vyznačují až překvapivou oddaností komunistickému režimu, jakkoliv by člověk u lidí, kteří se země odstěhovali, očekával opak. Každopádně, představitelé čínské komunity v Evropě začali právě na přelomu ledna a února ve velkém vykupovat ochranné pomůcky, ať už šlo o roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Dokládají to mimo jiné fotografie z pražského letiště, jimiž se čínská komunita v Česku chlubila na čínských webech.

Odtud také pochází popis celé operace. „Zámořská válečná epidemická operace začala 25. ledna. Čínští krajané šli společně do českých nemocnic a lékáren. Zakoupili 780 tisíc lékařských masek, více než 30 tisíc chirurgických oděvů a masky N-95,“ uvádí web Chinaqw.com.

Co je na tom ale možná nejzvláštnější? Na skupování ochranných pomůcek čínskou komunitou upozorňovaly evropské tajné služby, tu českou nevyjímaje. Reakce českých politiků ale byla jako ze zpomaleného filmu. Vláda vývoz zakázala až o měsíc později, tedy v době, kdy už sklady byly prázdné a koronavirus už byl vážným ohrožením.

Český politik slušně děkuje

A teď to nejlepší. Reakce čínských komunit po světě byla tak masivní, že Čína najednou měla přehršel ochranného materiálu, obzvlášť když disponuje také světově největší kapacitou pro jeho výrobu. Epidemii se navíc v zemi podařilo jakž takž dostat pod kontrolu, přestože je to stále s otazníkem.

Tak se vytvořil prostor pro opětovný vývoz ochranných pomůcek ze země. A vzhledem k tomu, že mezitím se epidemie rozjela prakticky úplně všude, zejména pak v Evropě a USA, vyrazili nákupčí všech zemí právě do Číny, aby si nedostatkový ochranný materiál opatřili.

Čína se rozhodla ochotně vyhovět, ale nedělá to v žádném případě zdarma. Jen Česká republika za ochranné pomůcky zaplatila čínským firmám už více než 12 miliard korun. Je přitom klidně možné, že část materiálu, který do Česka doputoval, už tu jednou byl – než ho Číňané vykoupili a poslali domů.

Čeští politici přitom neskrývali nadšení poté, co se jim podařilo v Číně domluvit první předražené obchody. Ministr vnitra Jan Hamáček plácal po zádech sám sebe a poděkoval také premiér Andrej Babiš, jindy k Číně poměrně kritický. Děkuju panu velvyslanci. “Taky děkuju panu Tvrdíkovi, který to organizuje v Číně, a taky děkuju samozřejmě našemu prezidentovi, který, jak je známo, měl vždycky excelentní vztahy s Čínou,“ uvedl Babiš. Pravdou je, že čeští politici byli zoufalí, a přestože neustále tvrdili, že roušek a respirátorů je dost, reálně neměli vůbec nic. V tomto ohledu jim čínské dodávky skutečně vytrhly trn z paty. Do Česka putují leteckým mostem, který vytvořila čínská letecká společnost China Eastern. Čína na jejím využití údajně trvala, aby mohla propagandisticky využít skutečnost, že pomoc přivážejí čínské stroje. Byla to právě společnost China Eastern, která na přelomu ledna a února pomáhala roušky a respirátory Číňanům z Česka vyvážet.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 79SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *