Privilegia jen pro důchodce. Schillerová odmítá dát rouškovné samoživitelkám a rodičům malých dětí

Na základě událostí z posledních dní by se mohlo zdát, že stát má spoustu prostředků, které chce lidem rozdat. Takřka jistý jednorázový příspěvek, takzvané rouškovné, mají důchodci, kteří ještě letos obdrží pravděpodobně šest tisíc korun za to, že v době koronavirové epidemie zažívali zvýšenou míru stresu.

Na samoživitele se v krizi zapomnělo

Z nějakého důvodu se vláda zaměřila pouze na seniory. Když už opozice nebyla schopna bezúčelnému rozhazování státních prostředků zamezit, rozhodla se alespoň přijít s vlastními návrhy, které jsou podle ní účelné a efektivní. Například Starostové a nezávislí navrhli, aby mimořádný příspěvek, tedy obdobu rouškovného ve stejné výši, obdrželi také rodiče, kteří sami vyživují dítě (samoživitelé), stejně jako ti, kteří pobírají rodičovský příspěvek.

Pravdou je, že na matky samoživitelky se jako na jednu z mála skupin zapomnělo v době, kdy pandemie vrcholila a podle všeho ji vláda chce pominout i tentokrát. “Vláda měla samoživitele podpořit již v době krize, abychom předešli zdrcujícím následkům. Nicméně tato jednorázová podpora by jim mohla částečně pomoci a především by to byl jasný signál, že jsme na ně nezapomněli. Nejen senioři potřebují podporu,” uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Čtěte také: Rouškovné v sobě skrývá trik, který důchodce nepotěší

Velký zásah do rozpočtu

Podle údajů klubu samoživitelů přišlo kvůli koronaviru o práci 20 % samoživitelů a celé třetině potom klesl příjem pod deset tisíc korun, což je částka ze které se člověk sotva postará o sebe, natožpak o dítě. Polovina samoživitelů se kvůli výpadku příjmů musela zadlužit. Oproti zmíněným důchodcům tak jde o skupinu, které reálně poklesly příjmy. Senioři nadále pobírali své důchody. “Za červenec nám dorazilo kolem 350 žádostí o finanční výpomoc. Běžně jich za měsíc máme tak 50 až 100. Dnes a denně slýcháme příběhy matek, které mají 14 tisíc korun na měsíc. Za nájem dají 12 tisíc, zbudou jim dva tisíce,” řekla ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Byl to pro jejich domácnosti obrovský zásah. Museli zůstat s dětmi doma a to výrazně zvýšilo náklady a mnohdy v důsledku toho přišli i o práci. Pokud se tito lidé dostanou do dluhových pastí, těžko se to bude napravovat. Neměli bychom to dopustit,” uvedl Vít Rakušan.

Podle ministryně své již dostali

Podle ministryně financí Aleny Schillerové ale samoživitelé nebo rodiče malých dětí žádné další příspěvky od vlády očekávat nemohou. “Mladé rodiny jsou pro nás velmi důležité, proto jsme také výrazně zvýšili rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun,” uvedla pro CNN Prima News ministryně financí. Toto zvýšení příspěvku však nijak neřeší situaci samoživitelek, které se o své děti musejí starat až do jejich osmnáctých narozenin.

Alena Schillerová dodala, že zaměstnaným rodičům dětí se pomohlo prostřednictvím programu Antivirus, případně ošetřovným. “Uvedený záměr je navíc fakticky nerealizovatelný a generoval by značné nespravedlnosti,” dodala k návrhu STAN.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments