Proč ne my? Aerolinky Smartwings začínají být v boji o státní pomoc trapné

Ačkoliv se ještě před pár týdny zdálo, že aerolinky Smartwings obdrží nějakou formu pomoci od státu, protože jejich majoritní majitel Jiří Šimáně “má telefon na premiéra Babiše”, věci se začaly ubírat překvapivě jiným směrem. Pomoc v posledních dnech odmítla ministryně financí Alena Schillerová a vlažně se k ní staví už i její dřívější zastánce, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Majitelé peníze mají

Že se věci pro Smartwings nevyvíjejí úplně optimálně, dokládají i poslední kroky jejich majitelů. Na valné hromadě se poprvé po několika letech dosáhlo nějaké dohody. Čínský spolumajitel se s těmi českými dohodl na finanční injekci pro aerolinku ve výši jedné miliardy korun, tedy přibližně poloviny částky potřebné pro přežití společnosti (alespoň podle generálního ředitele Romana Vika). Majitelé firmy si představují, že druhou polovinu získají v podobě úvěru se státním ručením.

Tento krok ukázal jediné: jak Číňané, tak miliardáři Šimáně se Šmejkalem mají prostředky, jak Smartwings zachránit. Nechtějí však jít do úplného rizika, protože budoucnost leteckých společností je po koronavirové krizi přinejmenším vachrlatá.

Je nutno vnímat pozitivně, že stát nerozdává do každé natažené ruky. Stejně jako sami majitelé, musí i on mít pochybnosti o tom, zda se koronavirem zatížené aerolinky s mnoha dalšími problémy (Boeing MAX) mohou ještě postavit na nohy a úvěr nakonec splatit. Pokud by se tak nestalo, dluh by padl na bedra státu. Taková pravděpodobnost se přitom dnes počítá v desítkách, nikoliv jednotkách procent. Také proto žádná banka bez státní garance úvěr neposkytne.

Čtěte také: Proč by stát neměl zachraňovat Smartwings? Je to nekonečná díra na prostředky daňových poplatníků

Pomoc dostaly jinačí kalibry

Zejména česká strana majitelů Smartwings se ale podle všeho nedokáže smířit s tím, že na podporu, po které už už sahala, nakonec nedosáhne. Po měkké kampani “Neberte nám křídla” snažící se zlepšit notně pošramocený obrázek Smartwings u české veřejnosti nyní přichází na řadu těžší kalibr.

Smartwings utratila několik milionů, kterých by rozhodně neměla mít nazbyt, za masivní reklamní kampaň “Proč ne my”. Když pomineme poněkud amatérské provedení, které důvěru ve firmu rozhodně nezvedá, zjistíme, že jde o extrémně trapné fňukání ve stylu “proč podporu dostali oni a ne my”. Tvůrce kampaně ale nějak pozapomíná, že srovnává hruška s jablky. Kromě toho, že vypichuje pomoc jiných států svým aerolinkám, srovnává nesrovnatelné.

Pokud se podíváme na seznam aerolinek, které získaly státní pomoc, zjistíme, že se v zásadě dělí na dva typy, přičemž některé spadají do obou z nich. Buď jde skutečně o národní dopravce, ve kterých mají státy svůj podíl (Air France-KLM, Alitalia, airBaltic, Finnair, SAS atd.), nebo se jedná o klíčové dopravce v té které zemi. Sem spadají například dominantní nízkonákladoví dopravci Ryanair, easyJet, WizzAir, popřípadě německá Lufthansa.

Čtěte také: Soumrak levných letenek? Rakouské aerolinky s nimi končí, další budou následovat

Neoblíbené Smartwings

A teď se podívejme na Smartwings. Jde o aerolinku s nějakými třiceti letadly, která většinu svého obchodu odehraje v letních měsících, kdy své stroje pronajímá cestovním kancelářím na charterové bázi. Jak se tak hezky říká, “vozí Čechy k moři”. Ti si potom houfně stěžují na žalostné služby, ať už jde v podstatě o povinná zpoždění, šikanu s batožinou nebo v extrémních případech let na jeden motor.

Smartwings nejsou klíčovým a už vůbec ne strategickým dopravcem v České republice. Jejich služby je možné nahradit do několika týdnů, a to pravděpodobně v lepší kvalitě. Navíc mají tu nevýhodu, že na své značce vůbec nepracovaly a Češi je tak příliš nemusí. Ostatně, nejen oni. Smartwings byli vyhlášeni za jednu z nejhorších leteckých společností světa. To, že stále operují i se značkou Českých aerolinií (ČSA), je spíše národní ostudou.

Pokud majitelé Smarwings nadále věří, mají prokazatelně dostatek svých prostředků, jak je nějakou dobu udržet v chodu. A udělali by lépe, kdyby je neutráceli za trapné reklamní kampaně hrající na city.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *