Provalilo se, kolik dostanou důchodci příští rok přidáno. Je to 4300 Kč, ale jim je to pořád málo

Lidé v důchodu už vědí, o kolik si v příštím roce polepší. Částka se oznamuje dopředu s velkým časovým předstihem, aby se na to každý mohl připravit. Pravdou je, že zveřejněná částka už není k diskuzi, ale je prostým faktem. Více se jednoduše přidávat nebude, s tím je potřeba se smířit. Nutno přitom říct, že strategie státu ve valorizaci penzí se značným způsobem mění, takže roky, kdy se přidávalo třeba i více než tisíc korun k důchodu, už jsou nenávratně pryč.

Čísla jsou jasná

Je potřeba to brát tak, že si důchodci významným způsobem polepšili v předchozích letech, kdy penze rostly doslova skokově. Vše potom završil loňský rok, kdy se navyšovaly hned třikrát a spolu s letošními valorizacemi tak definitivně vyhnaly průměrný důchod vysoko nad 20 tisíc korun. Celých 80 % důchodců přitom dnes už pobírá alespoň 18 000 Kč, což je rovněž nemalý výdobytek.

Ačkoliv to nikdo neříká nahlas, teď přišel čas, kdy by se mělo ekonomice dopřát, aby nárůst důchodů zpracovala a nějakým způsobem ho dohnala. Také proto došlo k poměrně nečekanému oznámení, že důchod se v příštím roce zvedne o 360 Kč, a to všem stejně, protože půjde o solidární část důchodu. Nebude se tak navyšovat zásluhová, což vedlo k rozevírání nůžek mezi důchodci.

Celkem si tak příští rok penzisté polepší přesně o 4320 Kč, což vlastně není zase tak málo. Když se na to totiž podíváme blíže, zjistíme, že průměrný důchod díky tomu vyskočí přibližně na 20 600 Kč, což není vůbec málo.

Foto: Shutterstock

Taková almužna?

Tak něco takového jsem opravdu nečekala. Přidat nám pár stovek? To nemuseli dávat vůbec nic. To nevidí, jak se všechno zdražuje. V lednu mají zase vyskočit energie a kdo ví, jak to bude s potravinami, tam jsem pořád na hraně,” líčí paní Miluše, jejíž důchod činí aktuálně 19 300 Kč, a je tedy lehce pod průměrem.

Čtěte také: Růst důchodů bude v příštím roce mimořádný. Češi se mají vážně na co těšit

Na druhou stranu je ale třeba argumentovat tím, že inflace by reálně už příští rok neměla být velkým problémem, jelikož se ji povede srazit k cílovým dvěma procentům. Navíc tu máme stagnující, respektive klesající ekonomiku, která si zkrátka velké výdaje dovolit nemůže. Ve skutečnosti bychom se nemohli divit ani tomu, kdyby došlo ke zmrazení důchodů na nějakou dobu, než se stav věcí ustálí a situace se zlepší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments