Roušky se zřejmě vrátí i venku. Deset procent občanů je nedisciplinovaných, říká Roman Prymula

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly není vyloučeno, že se povinnost nosit roušku vrátí také do venkovních prostor. Šlo by o podobné nařízení jako na jaře, kdy nebylo možné bez roušky vycházet ani z domu. Nějakou dobu bylo nutné ji mít nasazenou i při individuálním sportování, jako například běhu nebo jízdě na kole. Aktuálně je přitom povinné nosit roušky pouze ve vnitřních prostorách veřejných budov, v prostředcích hromadné dopravy a také na zastávkách a nástupištích.

Podle Romana Prymuly přetrvává problém v podobě nedisciplinované části občanů, kteří bojkotují i v současnosti platná opatření a roušky nenosí například v metru či tramvaji nebo v obchodech. Ministr zdravotnictví řekl, že toto číslo oproti jaru významně narostlo a dosahuje přibližně deseti procent lidí. Každý desátý Čech tak opatření nerespektuje. Policie přitom už vyhlásila, že od dosavadní benevolence přejde k přísnému metru a bude udělovat i poměrně vysoké pokuty. Porušování nařízení v nouzovém stavu může být přitom pokutováno až několika miliony korun. K takové sankci ale v případě nenošení roušky pravděpodobně nikdo nesáhne.

Také kvůli neposlušnosti významné části obyvatelstva se Prymula postupně přiklání k tomu, že bude nutné nosit roušky všude, a to bez výjimky, tedy i venku. “Jsou tady názory, že bychom opravdu mohli roušky zavést i venku. Nicméně my nebudeme zavádět nová opatření v těchto dnech. Ve vazbě na předchozí opatření mohou být roušky ty, které by se zavedly, ale ještě o tom nebylo rozhodnuto,” uvedl Roman Prymula na tiskové konferenci, kde komentoval aktuální vývoj.

Prymula opakuje: zůstaňte doma

Členové vlády, zejména pak ministr zdravotnictví Prymula a premiér Andrej Babiš, také v posledních dnech na občany apelují, aby pokud možno zůstali doma. Jde totiž o zdaleka nejúčinnější opatření, jak zabránit šíření epidemie. “Osobní uzávěr, že se budu snažit zůstat doma, co to půjde, pokud to nebudou nutné aktivity, to je to zdaleka nejúčinnější, co můžeme udělat. Protože nejdůležitější je omezit počet kontaktů a pak jsme schopni snížit obrovskou zátěž, kterou v populaci máme,” vysvětlil Prymula.

V pátek byl opět překonán rekord v počtu nově potvrzených případů nákazy: 11 105. Došlo znovu k významnějšímu skoku a hranice deseti tisíc případů tak byla spolehlivě překonána. Opět se tak potvrdilo, že epidemie vykazuje exponenciální růst. Jeho zastavení bude podle Prymuly trvat pravděpodobně dva týdny.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
186 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments