Rozvolnění po třech týdnech nepřijde, řekl epidemiolog Smejkal. S jednou výjimkou, která usnadní život

Současná opatření byla vyhlášena na tři týdny s tím, že jejich razance měla srazit přírůstky nově nakažených na rozumnou úroveň, tedy k nižším tisícům. To se ale neděje. Epidemii se sice podařilo zastavit, ale zdá se, že se opět zakonzervovala na vysokých hodnotách, které však české zdravotnictví není schopno dlouhodobě zvládat.

Proto také podle epidemiologa Petra Smejkala, kterému nyní vláda naslouchá zřejmě ze všech nejvíce, žádné velké rozvolnění není na místě. Maximálně snad jen úprava opatření, která lidem usnadní a zpříjemní náročný život. “Patřím k těm, kteří by žádné velké rozvolňování nedělali. Opravdu bych počkal až do Velikonoc. Pokud se budeme bavit o něčem po 21. březnu, tak je to třeba úprava těch hranic, kdy člověk v obci nemůže jít do lesa za její hranicí, věci které dost znepříjemňují lidem život a nemůžou jít kvůli tomu třeba do přírody, ale to je tak všechno,” uvedl Smejkal v České televizi.

Čtěte také: Mohou nastat jen tři scénáře, říká epidemiolog Smejkal. Jeden z nich slibuje velmi rychlé zlepšení, může překvapit už o Velikonocích

Podle epidemiologa jsou prvním termínem, kdy je možné o rozvolnění začít uvažovat, a to v závislosti na vývoji situace, Velikonoce. Petr Smejkal už dříve uvedl, že je třeba číslo nově nakažených srazit k několika málo tisícům za den. Od toho jsme ale velmi vzdáleni, za středu přibylo v Česku 14 353 nakažených. Velikonoce tak sice představují novou naději, ale je možné, že s tím, jak se budou blížit, dojde opět k oddálení termínu rozvolnění. Smejkal ale také už dříve uvedl, že pokud se situace nezlepší do Velikonoc a nepřijde rozvolnění, Češi už to nevydrží a začnou se bouřit.

Podle Smejkala není dobré se upínat k nějakým termínům a slibovat věci, které nebude možné splnit. “Není to o nabízení naděje. Faktem je, že pokud budeme rozvolňovat více brzy, tak se nám to vrátí desetinásobně zpátky. Já bych žádné naděje jako velké prostě ne nesliboval,” uvedl epidemiolog.

Čtěte také: Epidemie neustupuje, nakažených začne opět přibývat, řekl epidemiolog Maďar. Vysvětlil důvod

Petr Smejkal zdůrazňuje, že je nutné připravit skutečně masivní testování, které podle něj stále nemá dostatečné parametry. Kritizuje i skutečnost, že se ve firmách musí testovat pouze jednou týdně. To v případě používaného antigenního testu není dostatečné, je třeba test provést alespoň dvakrát týdně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments