Rusové to zpackali. Babiš ještě víc

Byl to o sobotním večeru velmi nečekaný výjev, když před novináře a televizní kamery předstoupili zjevně rozrušení premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček. To, co řekli o účasti Rusů na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, zapůsobilo jako šok. Především na Babiše přitom byl skutečně netradiční pohled. Premiér zjevně sotva ovládal své emoce a měl takříkajíc na krajíčku. Jinak chladný kombinátor překvapil.

Překvapila i jednoznačná reakce české strany v podobě vyhoštění značného počtu ruských diplomatů, ve skutečnosti agentů dvou tajných služeb. Přesto však zůstávala jistá pachuť po tom, proč se o věci dozvídáme s takovým zpožděním a především po tom, jaké hry se kolem kauzy hrály. Vždyť se Babiš s Hamáčkem ani nedokázali shodnout, jaký účel měla cesta ministra vnitra a dočasně zahraničí do Moskvy. Jeden tvrdí, že to byla zástěrka, druhý, že tam skutečně chtěl vyrazit.

Zatímco o sobotním podvečeru mohla většina Čechů nabýt dojmu, že jsme Rusku vyhlásili takovou menší válku, situace se, jak už je v chaotické české vládě zvykem, nabrala nečekaný vývoj. Vláda sice skutečně vyhostila ruské diplomaty a zatrhla Rosatomu účast v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, jenže už nedokázala rychle odpovědět na eskalaci konfliktu ze strany Ruska, které vyhostilo větší množství českých diplomatů a de facto paralyzovalo ambasádu v Moskvě.

A do toho vystoupil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, který, jak je jeho dobrým zvykem, vše zase dokonale převrátil. Odmítl, že by v případě útoku šlo o státní terorismus. Situaci, při které zemřeli dva nevinní muži, bagatelizoval tím, že agenti chtěli jen odpálit zboží směřující do Bulharska. Jenže to zpackali a kontraband bouchl už ve skladu. Babiš vlastně řekl, že to je polehčující okolnost, protože to původně měli odpálit až v Bulharsku. Kdyby se tak stalo, zřejmě by to podle premiéra bylo v pořádku. Otázkou ale je, zda by to náhodou nestálo mnohem více životů, vždyť výbušnina zjevně nebyla pod kontrolou a mohla bouchnout například při převozu na frekventovaném místě. Nehledě na to, že Bulharsko je naším spřáteleným státem (na rozdíl od Ruska) a členem Evropské unie.

Babišovi se tak povedlo celou věc jako obvykle zmatlat do bezforemného tvaru, ze kterého si široká veřejnost těžko může něco vzít. Proč vlastně premiér vůbec hodnotí kategorie útoku? Nemůže to nechat na expertech, kteří navíc mají rovněž různé názory a v této věci se zjevně neshodnou? Nebo se snad do hry vrací prezident Miloš Zeman, který už provádí takzvané “omezení škod”?

Foto: Úřad vlády ČR