Šokující výsledek rozvolňování: Češi jsou promoření, více než každý třetí test vychází pozitivní

Koronavirová čísla na Štědrý den jsou ještě horší, než predikovali odborníci. Navíc stále nejde zdaleka o vrchol, cestu k němu Česká republika teprve nastoupila. Ve středu přibylo 14 054 nově zjištěných případů nákazy. Země se tak vrátila k číslům, které zná z vrcholu druhé vlny epidemie. V té třetí se bude muset připravit na ještě vyšší počty.

Smutný rekord

Růst nákazy už opět začíná mít exponenciální rysy: před týdnem bylo nakažených o celých 5700 méně. Čísla přitom ještě nějakou dobu porostou. Vzhledem k neustálým změnám v opatřením bude jen složité určovat, který krok způsobil jaké zvýšení či snížení. Každopádně platí, že až do dnešního dne mohou lidé nakupovat ve velkém a shromažďovat se v obchodních centrech. Přísné zákazy začnou platit po svátcích, od 27. prosince, a to zřejmě na dlouhou dobu, protože krotit takto rozjetou epidemii nebude snadné.

Skutečně alarmující je potom méně často skloňované číslo a sice podíl pozitivních testů na celkovém počtu. V současné době je ale extrémně důležité, protože ukazuje virovou nálož v populaci, respektive míru, v jaké jsou Češi promoření. A ta se zdá být značná. Zatímco ještě v úterý činil tento podíl už tak vysokých 30 %, ve středu už to bylo 38 %. To znamená, že každý 2,5tý člověk, který dorazí na test, je pozitivní. Žádná jiná evropská země nemá tento podíl vyšší. V Česku se nepodařil stlačit pod 20 % posledních několik měsíců. Platí přitom, že epidemie je pod určitou kontrolou ve chvíli, kdy je tento podíl pod 5 %.

Blatného svědomí

Dnes už je očividné, jak špatně vláda začátkem prosince rozhodla, když rozvolnila opatření ve chvíli, kdy počet pozitivních případů činil přibližně 5000 za den, a podíl na provedených testech byl nad dvaceti procenty. Odborníci před otevřením restaurací a obchodů varovali. Hlasitý byl i poradce Andreje Babiše, epidemiolog Roman Prymula. Nepomohlo to a Česko si vyzkoušelo, že koronavirové zázraky se na Vánoce nedějí.

Na konec je třeba zdůraznit, že vláda v této situaci nesmí postupovat metodou “pokus-omyl”. Každý takový omyl má totiž za následek stovky a tisíce životů. Zatímco jinde to velmi dobře chápou, česká vláda si důsledky svého jednání podle všeho stále neuvědomuje. Opravdu smutnou postavou je zejména ministr zdravotnictví Jan Blatný, jehož svědomí muselo dostat velkou ránu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments