To je bordel, co tu ten Babiš udělal. Teď to po něm musíme slíznout, prohlásila do kamer ministryně Maláčová

Premiér Andrej Babiš, stejně jako celá vláda, čelí aktuálně hlasité kritice opozice i veřejnosti za to, že nedokázali zvládnout nástup druhé vlny koronaviru a situaci nechala zajít až příliš daleko. V důsledku toho musela přicházet překotná opatření, která byla vyhlašována v rozmezí dnů, aniž by se vůbec počkalo na to, jakým způsobem fungují ta stávající.

Vláda selhala

Česká republika se v průběhu několika málo týdnů dostala do nezáviděníhodné situace, kdy bude zřejmě muset po vzoru Izraele uzavřít celou ekonomiku a spustit takzvaný lockdown, tedy přísná karanténní opatření. To vše se podle odborníků nemuselo stát. Stačilo by, kdyby vláda brala hrozbu vážně a nepodceňovala ji. Tak jako to ve svých facebookových videích k národu pravidelně činil Andrej Babiš.

Ten ještě v srpnu zarazil chystaná opatření a povinnost nosit roušky v restauracích či školách. Čísla nakažených přitom už tehdy stoupala. Podle premiéra bylo ale vše v nejlepším pořádku a nebylo tedy zapotřebí lidi omezovat. Pravdou je, že ti už měli roušek beztak plné zuby a návrhy na jejich znovuzavedení kritizovali. Jenže vláda nekonala ani v září, kdy už bylo jasné, že se situace rychle zhoršuje. Například profesor Jaroslav Flegr byl už tehdy na poplach a varoval, že hrozí tisíce nakažených každý den.

Nakonec se jeho slova skutečně naplnila. Andrej Babiš postupně uzavírá zemi, ačkoliv ještě před pár týdny neustále opakoval, že něco takového už nikdy neudělá. Na tiskových konferencích pak kritizuje občany za to, že opatření nedodržují tak, jak by měli. Zároveň odmítá převzít jakoukoliv odpovědnost a hlásí, že svědomí má čisté.

Maláčová si nebrala servítky

Celou záležitost do televizních kamer bezděky shrnula ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ze sociální demokracie. “To je bordel, co tu ten Babiš udělal. Teď to po něm musíme slíznout. Je to debil, s prominutím,” pronesla při rozhovoru s redaktorem České televize na adresu svého koaličního partnera a předsedy vlády, ve které sama zasedá. Záběry odvysílal pořad 168 hodin.

Jana Maláčová už dříve upoutala pozornost kontroverzními výroky. Velké vášně vzbudila například tehdy, když hovořila o tom, že jí otázky na to, kde vezme peníze na rouškovné pro důchodce a další dávky, už unavují. To ji přitom vrátil poslanec Miroslav Kalousek v přímém přenosu.

Foto: vlada.cz