Účinnost očkování klesne až k nule, říká vakcinolog Beran. Tečka to určitě není

Čím více se blížíme k podzimu, tím větší starosti ohledně koronaviru se objevují. Ze zkušeností totiž už víme, že epidemie s příchodem chladnějšího počasí zesílí. Zároveň nemáme jistotu, zda očkování, které už ve vyspělých zemí dosahuje vysokých hodnot, skutečně zafunguje tak, jak se od něj očekává. Už mutace delta ukazuje, že vakcíny nepůsobí tak efektivně, jak by bylo zapotřebí. Další mutace může účinnost ještě více snížit. Také proto už se schyluje k očkování třetí dávkou.

Jeden předpoklad spojený s očkováním však už padl. Lidé po vakcíně nejsou bezinfekční, jak prokázaly výzkumy amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. To pak potvrdila také data z Velké Británie a Izraele. Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia

Na rozdíl od současné kampaně v Česku si nemyslím, že by bylo očkování „Tečkou“ za koronavirem, ale je jen podporou pro to, aby onemocnění u očkované osoby probíhalo mírně,” uvedl k tomu pro Parlamentní listy vakcinolog Jiří Beran. Podle něj spočívá zásadní problém v tom, že se v České republice očkování prezentuje mylným způsobem. Navzdory jednoznačným datům je prezentováno jako ochrana před infekcí, podle čehož se řídí také protiepidemická opatření, kdy pro využívání služeb či cestování stačí předložit potvrzení o očkování. To však chrání pouze dotyčného, a to ještě jen před těžkým průběhem nemoci a hospitalizací. Pro okolí může být stále nebezpečný.

Nové varianty viru budou postupně snižovat účinnost vakcín vůči infekci až na nulu, ale budou udržovat dostatečnou ochranu před závažným onemocněním. Už z tohoto pohledu je iluzorní vytvoření kolektivní imunity, protože očkované osoby mohou onemocnět,” domnívá se Jiří Beran. Ten apeluje především na to, aby se urychleně nechali očkovat lidé starší 60 let, kteří ještě vakcínu nedostali. Podle statistik jsou jich stále statisíce.

Jiří Beran se staví skepticky také k podání třetí dávky vakcíny, od které si teď státy slibují posílení imunitní odpovědi. “Podání třetí dávky stejné vakcíny, která je identická jako předchozí dvě, nemůže mít tak výrazný efekt, protože byla vyvinuta vůči originálnímu viru, jenž se za rok a půl změnil,” naráží vakcinolog na skutečnost, že navzdory očekáváním zatím farmaceutické společnosti neupravily své vakcíny tak, aby mířily na nové mutace. Jde tak stále o původní látky, které na nové varianty už tolik nepůsobí. Dle Berana by mělo smysl přeočkovávat pouze upravenými vakcínami.

Na rozdíl od ministerstva zdravotnictví se Jiří Beran přiklání k uznávání protilátek. Naměřené protilátky by postavil na roveň PCR testu, kdy je daná osoba spolehlivě chráněna. Odkazuje se na data z britské studie SIREN, které se účastnilo kolem 44 tisíc osob a která prokázala, že lidé po prodělání covidu-19 jsou chráněni stejně jako po očkování. Čtěte více: Náměstkyně Vašáková požádala lékaře, aby lidem neříkali o protilátkách a rovnou je očkovali. Neumím to pacientům vysvětlit, zlobí se pneumolog

Foto: Centrum očkování a cestovní medicíny Hradec Králové

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments